Genel Dekorasyon

Küçük Evler İçin Pratik Çözümler

Atıl alanlar bırakmadan evin her santimetreseni verimli ve kullanışlı bir hale getirmek için harika fikirler vardır. Küçük evler için pratik çözümler üretirken akılcı ve taktiksel olmak gerekiyor. Sevdiğiniz mobilyalar ve sevdiğiniz tasarımlar yerine işe yarar modeller bulmaya çalışmak gerekiyor. Küçük evlerde oturmak yıllardır hayalini kurduğunuz şey olabilir, ya da mecbur kaldığınız için de küçücük bir evde oturuyor olabilirsiniz. Önemli olan hayalini kurduğunuz ev veya ona yakın bir dekorasyon oluşturmak.

Dar alanlara pratik çözümler

Açık renk tonlarının geniş zeminlerde kullanılması alanın derinliğini artırdığı için daha büyük görünmesini sağlar. Küçük alanların tamamında kullanabileceğiniz bu bilgiyi özellikle dar alanlarda kullanabilirsiniz. Yumuşak renk tonlarının tüm zeminlere uygulanabildiği küçük ev dekorayonu örneklerinde de görebileceğiniz gibi bu yumuşak renk geçişleri ortama ferahlık hissi verir. Banyo ve mutfak dekorasyonlarında koyu renk tonlarının geri planda bırakılmış olması ve tüm dekorasyonunda açık renkler üzerine yoğunlaşmış olmasının sebebi de budur. Işığı yansıtan açık renkler sanki odanın içerisinde renk dokularını eşit miktarda ortama dağıtır. Aydınlık ve iç açıcı bir görünüm sağlar. Renk kullanımı tüm mobilyalarda eşit olarak yapabilirken özellikle perdelere dikkat etmek gerekir. Herhangi bir odannın pencere büyüklüğüne bağlı olarak seçilen perdeler küçük bir odayı daha küçük bir hale getirebilir. Aynı şekilde tam tersi çok ferah bir görünüm de oluşturabilir. Küçük bir odanın pencere büyüklüğü ne olursa olsun mutlaka ama mutlaka perde seçimi küçük olanlarından yapılmalıdır. Yani kocaman kalın kadife perdeler ya da kalın kruvaze perdeler küçük evlerden uzak durmalı. Bu tarz perdeler odayı zengin göstermek, geniş alanlardaki boşluk duygusunu almak için kullanılır. Küçük bir oda için kruvaze perde modelinden daha kötü bir seçim olamaz.

Küçük evlerin küçük yatak odalarına çözümler

Yeni mobilya tasarımlarında birbirine entegre edilebilen modüler mobilyalar özellikle dikkat çeker. Bu mobilyalar birleşik olduğu için daha az yer kaplar, kullanımı kolaydır. Yatak odası takımlarında özellikle bitişik komodinler ve yatak ucu sehpaları ergonomik bir kullanım sunar.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir