Banyo Dekorasyon

Küçük Banyoları Büyük Göstermenin Yolları

Banyo, evlerde en çok kullanılan yerlerden biridir. Bu yüzden de insanlar için banyo dekorasyonu da oldukça önemlidir. Dekorasyon dışında, hele ki hem klozet hem de banyo kısmı varsa, daima hijyen tutulması da gereken yerdir.

Banyonuz dekore edilmediği taktirde her şeyin üst üste ya da alelade konulduğu bir banyo da ruhunuzu sıkacaktır. Bu yüzden banyo dekorasyonuna da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Banyo dekorasyonu yaparken insanların önemsediği şeylerden biri de banyonun boyutu olmaktadır. Ama büyük banyo nasıl dekore edilir diye pek kimse düşünmez çünkü büyük banyoyu dekore etmek kolaydır. İstediğinizi istediğiniz yere koyup istediğiniz gibi bir dekorasyon yapabilirsiniz. Ama küçük banyoları dekore ederken kullanacağız eşyalar önemlidir. Kullanım alanınız kısıtlıysa dekorasyon biraz daha zorlaşmaktadır. Bu yüzden de küçük banyoları dekore ederken bazı püf noktalara ihtiyacınız olabilir.

Küçük banyoları büyük gösterme püf noktalarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göredir. Birkaç değişiklikle hem şık banyo tasarımı yapacaksınız hem de banyonuz daha ferah ve büyük görünecektir.

 

 

 

Küçük Banyoda Neler Kullanılabilir?

 

Küçük bir banyonuz varsa ve daha büyük görünmesini istiyorsanız ilk düşünmeniz gereken duvarların rengidir. Duvar rengi açık renk olursa daha geniş ve ferah bir görünümü olacaktır. 

Hepimiz açık renkleri kullanırız. Açık renkleri kullanmak daha ferah ve aydınlık gösterir. 

Küçük banyonuzu büyükmüş gibi göstermek için aşağıdakileri yapmak gerekir. 

⦁ Büyük bir ayna kullanmak

⦁ Aydınlatmaya dikkat etmek

⦁ Çok çekmeceli üniteler kullanmak

⦁ Büyük aksesuarlar kullanmak

⦁ Fayansları beyaz tercih etmek 

Bu saydıklarım  banyonuzu daha büyük gösterir.  Fayanslar için ise açık renk tonlar kullanmalısınız. 

Banyo Aynanız Her Zaman Büyük Olmalı

Ayna, hepimizin banyosunda olan bir eşya. Aynanız her zaman lavabonun üzerinde ve o alanı tamamen dolduracak şekilde olmalıdır. Böylece ışığı daha fazla yansıtır v  banyonuz daha geniş gözükür.  Eğer tek bir ayna kullanmak istemiyorsanız, çeşitli boylarda birkaç ayna da kullanabilirsiniz.

Aydınlatma Sistemini Ayarlamak

Banyoyu geniş göstermek için hepsinden önce banyoda kesinlikle beyaz ışık kullanmalısınız. Beyaz ışık kesinlikle armatür almalısınız. Armatürü tam olarak banyonun ortasında takmalısınız. Armatürün ışığı bütün banyoya eşit miktarda yayılmalıdır. Işık eşit miktarda yayılırsa banyonuz daha ferah gözükecektir. 

Banyonuz için avizelerde tercih edebilirsiniz. Lavabo aynasının etrafına beyaz spot ışıkları eklemelisiniz. Banyonuzda daha romantik bir ortam oluşturmak isterseniz sarı spot ışıkları da ekleyebilirsiniz. 

 

 

 

 

Bol Çekmeceli Üniteler Kullanmak

 

Banyonuzu genişletmek için etrafta bulunan eşyaları etrafa koymak yerine çok çekmecesi olan ünitelere koymalısınız. Bu ünitelerde genellikle çamaşır makinesi ve kurutma makinesi hazırlanmış ayrı bölmeler vardır. Çamaşır ve kurutma makineleri için ayrılan bölümlerin yanında çekmece ve raflar vardır. O rafları ve çekmeceleri kullanabilirsiniz. 

Bu raflara banyoda kullanacağınız bütün eşyaları, ıvır zıvırları koyabilirsiniz. 

Bu ünitelerin içine, saç fırçalarınızı, ütülerinizi, saç kurutma makineler, makyaj ürünlerini, kremlerinizi, parfümlerinizi, şampuanlarınızı,  tıraş makinelerinizi, aklınıza gelen her şeyi koyabilirsiniz. Burada bütün eşyalarının toplu bir şekilde burada muhafaza edebilirsiniz. Yatak odası eşyalarınızdan bazıları, örneğin, kılıflara, nevresim takımları ve çarşaflar da, toplu ve düzenli bir şekilde ünitenin içinde durabilir. Bu söylediğim ünitelerin birçoğu kapaklıdır ve bu yüzden kolay kolayda tozlanmaz. Bütün eşyalarınızı yerleştirdiğinizde ve kapaklar kapatıldığında tek dolap görünümü ortaya çıkar. Ayrı ayrı raf ve dolap kullanmak yerine,  tek bir tane üniteyle banyonuz hem daha düzenli hem daha ferah hem de daha geniş gözükür ve banyonuz için daha geniş alan bulmuş olursunuz. 

Büyük Aksesuarlar Kullanmak

Banyolarımızda ilk olarak aksesuar olarak aklımıza banyo halısı gelir. Banyolarımız  küçük olduğu için aldığımız halılar banyoyu tamamıyla kaplayacak şekilde olmalıdır. Aksi halde hoş bir görünüş olmaz. Kullandığınız halı banyoyu ferahlatacak bir şekilde olmalıdır. Bahsettiğimiz halının rengi açık renkler olmak zorundadır. Örneğin  beyaz, açık mavi yavruağzı gibi renklerde olabilir.  Banyo duvarlarınıza tablolar asabilirsiniz. Bir tablo yerine küçük şekilde birden fazla tablo asabilirsiniz. 

Banyonuza süs bitkileri koyabilirsiniz. Vazolar içerisinde hoş gözükecek kokulu süs bitkileri koyabilirsiniz. Bu bahsettiğim aksesuarları banyonuza yerleştirmeniz yeterlidir. Banyo lavabosu sade bir şekilde olmalıdır. Kalabalık olmamalıdır. Sadece sıvı sabunluk şişesi ve katı sabunluk kutusu, dış fırçası ve havlu asmak için yer olmalıdır. Aynanın önüne parfüm, biblo gibi kalabalık edecek şeyler koymamalıyız. 

Açık Renkli Fayanslar Kullanmak

Banyoyu ferah göstermek için çık renkli fayanslar kullanmalıyız. Yerler için büyük karolar tercih etmeliyiz. Bunlar krem rengi veya beyaz renk tonlar kullanmalıyız. Farklı tarzlar isterseniz mermer görünümlü oldukça şık görünen karoları tercih edebilirsiniz. Bu tarzlar daha şık ve gösterişli gözükmektedir. Böylece banyomuz ışıl ışıl gözükecek ve ferah bir ortam oluşturacaktır. Duvarlarımız için ise düz sade renkli fayanslar tercih edilmelidir. Bu  modeller daha çok tercih edilmektedir. Eğer düz sade fayanslar istemiyorsanız, daha şık ve ferah görünmesini istiyorsanız yerlerde kullandığınız fayansların aynısını duvarlar için de tercih edebilirsiniz.

Banyolarımız küçük olduğu için duş kabini kullanabilirsiniz.. Ancak sadece duş için kullanmalıyız. Kabin olarak kullanmamalıyız. Kabin için ayırdığımız yerde sadece kapak yatırmalıyız. Yaptırdığımız kapak sadece camdan olmalıdır. Kabin fazla bir alan kaplamamalıdır. Açık fayans renkleri,  armatür ve camdan yaptırdığımız duş kabini sayesinde banyolarımız ferah bir şekilde gözükecektir.

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir