Genel Dekorasyon

İskandinav Tarzı Evler Nasıl Olur?

Ev dekorasyonları kadar evin mimarisi de kültürün izlerini taşır. Bizim ülkemizde anadolu ev kültüründe bir veya iki katlı müstakil evler vardı. Bu evlerin neredeyse balkonları yoktu, çünkü hepsinin kendine ait bahçesi önünde ve arkasında alanı vardı. Balkon kavramı bahçelerin yerini yeni evler almaya başlayınca, modern insanın dışarısı ile tüm bağlantısı kopmaya başlayınca ortaya çıktı. Sevdiklerimiz ile en güzel zamanlarımızı geçirdiğimiz sağlıklı ve konforlu müstakil evlerimizin yerine de kocaman dar ve sıkışık apartman daireleri geçti. Yurt dışında özellikle amerika ve kuzey avrupa ülkerinde bırakılmayan, şehrin hemen yanına devam ettirilen müstakil ev kültürü ise hayran bırakmaya devam ediyor. Kuzeylilerin özellikle de iskandinav ülkelerinin şık ama sade evleri hepimizin gözlerini alıyor. Şehir hayatından bunalan herkesin sahip olmak istediği iskandinav tarzı evler bu tarz uzak ülkelerde ulaşılabilmesi çok daha kolay ev tarzları. Irlanda gibi bir ülkenin tüm nüfusunun türkiye’nin bir kaç şehri kadar olduğunu düşünürsek buradaki sıkıntıyı çok daha net bir şekilde görebiliriz. Peki her yerde karşımıza çıkan, hayal daha doğrusu rüya ev mimarileri olarak adlandırılan bu iskandinav tarzı evler nasıl olur? Bu evlerin özellikleri nelerdir? Teknik özelliklerinin yanında kültürel yapı taşları nelerdir? Sadece bir görüntü mü yoksa aynı zamanda kültürel bir yansıması da var mıdır? Şimdi gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Iskandinav tarzı evlerin genel özellikleri

Iskandinavya dediğimiz bu kuzey ülkelerinde apartman kültürü de vardır. Ancak nüfusun az olması, soğuk iklimlerde toprağın kullanışsız olması sebebiyle boş alan çoktur. Böyle olunca da herkesin kendi evini yapma özgürlüğü doğar. Genelde iki veya üç katlı müstakil evlerden oluşan bu yapılarda taş ve ahşap malzeme birlikte kullanılır. Modern mimari ve teknik malzemelerin özenle kullanıldığı son derece modern, uzun ömürlü ve sağlam ev yapıları vardır.  Dışarıdan bakıldığında daha büyük görünen bu evlerin ferah ve iç açıcı bir dekorasyon özellikleri vardır. Dış cephe fotoğraflarını galerimizde görebileceğiniz iskandinav tarzı evlerin dekorasyonları konusunda bilgi almak isterseniz iskandinav tarzı dekorasyon nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir