Ev Dekorasyon Fikirleri

Iskandinav Mobilya Modelleri

Klasik ev dekorasyonunun popülerliğini kaybetmesi ile yerini hızla dolduran yeni nesil dekorasyon tarzı, iskandinav dekorasyon stili! Bu dekorasyon tarzı, bize aslında biraz yabancı olan bir histen yola çıkıyor. Yalnızlık, sakinlik, beyazlık, renksizlik, gri gibi mesafeli renk tonlarının hakimiyetinde siyahın arkadaş olduğu bir ev dekorasyonu kendisi. Aynı şekilde iskandinav mobilya modelleri de bu özellikleri taşıyor. Mesafeli, biraz soğuk, biraz renksiz. Iskandnavya, soğuk  havası ve soğuk insanları ile bilinen kuzey ülkelerinden oluşan bir bölgedir. Bunca renkli dekorasyon stilleri varken, akdeniz tarzının o sıcak renk tonları dururken dünyanın büyük bir kısmında iskandinav tarzınının bu kadar ilgi görüyor olması enteresan. Bu mobilya aşkını körükleyen markanın ikea olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünyanın hemen hemen her yerinde kocaman mağazalar açan bu isveç firması, kendi bölgesinin mobilyaları ile birlikte kendi bölgesinin dekorasyon tarzını da dünyanın her yerine taşımış oldu.

Iskandinav mobilya modelleri, koltuklar masalar ve aydınlatma ürünlerinden oluşur. Belki bir kaç aksesuar ve süsleme ürünü de eklenebilir ancak genel olarak tüm mobilyalar bunlardır. Tabi, biz şu anda salon veya oturma odası gibi genel kullanım alanı olan odalardan bahsediyoruz. Yatak odası ve mutfakların mobilyaları doğal olarak farklıdır. Oldukça az bir ürün yelpazesine sahip bu mobilya tarzları, günümüz modern dünyasında şehirli, yalnız yaşıyan, evde az zaman geçiren, küçük evlerde yaşayan genç profesyoneller için harika bir seçim olarak değerlendiriliyor. Açık renk ahşap mobilyalar ile dizayn edilmiş sakin, sessiz bir ortam için en güzel mobilya modelleri olarak kabul ediliyor.

Hafif ve ahşaptan malzemeler kullanılarak yapılan masalar, sandalyeler ve dolaplarda genelde desen tercih edilmiyor. Eğer desen varsa da düz ve ince çizgiler kullanılarak tasarlanmış geometrik çizgiler tercih ediliyor. Geometrik çizgilerin desen olarak elbiselerimize ve eşyalarımıza girmesinde minimalist akımın etkisi oldukça fazladır. Genel olarak metal, ahşabın parçası olarak kabul ediliyor. Yani üst kısmı tahta altında metal ayakları olan masa ve sandalyeler, iskandinav mobilya modellerinin tipik özellikleridir. Iskandinav dekorasyon modelleri yazımızdan bu mobilyaların kullanım şekillerini görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir