Genel Dekorasyon

İskandinav Dekorasyon Fikirleri

En az eşya, en az renk, en sade odalar desek aklınıza ne gelirdi? Tabiki iskandinav ev dekorasyonları! Bir oda ne kadar boş olabilirse o kadar boş olmalı felsefesnden yola çıkan bu ev dekorasyonlarında kültürel izleri direk görebiliriz. Iskandinav ev dekorasyon fikirleri ve örneklerini kendi evlerimizde uygulamak istiyorsak öncelikle bu evlerin neden böyle döşendiklerini anlamalı ona göre fikirleri ortaya çıkarmalıyız. Iskandinav tarzı evlerin rengi beyazdır, açık gri gibi yine beyaza yakın renk tonları kullanılır. Beyazın her tonunu mutfaklardan yatak odalarına, oturma odalarından salonlara kadar her yerde görebilirsiniz. Sadelik bu evlerin en önemli özelliğidir. Şık ama sade bir havası vardır. Duvarların da beyaz olduğu bu evler her daim çok aydınlıktır. Kışın neredeyse bir sene sürdüğü bu evlerde kışa ve renklerin mükemmel bir uyum vardır. Hardal sarısı, turkuaz rengi, kahverengi gibi bazı canlı renklerle ortama hareket katabilirsiniz ancak halınız bile beyaz ve tonlarında olmak zorundadır.

Kuzeylilerin zor hayatı onları farklı tarz bir kişiliğe sürüklemiştir. Kuzeyde yaşam zordur, yiyecek zordur, ısınmak zordur her şey zordur. Bu yüzden kuzeyde işlevsellik çok ön plandadır. Yani işlevsel olmayan eşyalar güzel veya şık oldukları için tercih edilmezler. Renk uyumu olsun diye gereksiz eşyalar bu ev dekorasyonlarında bulunmaz. Bu evlerin dekorasyonu çok pratiktir, hemen toparlanabilir, fazla düşünme gerektirmez. Temel ihityaçları karşılayan basit, pratik bir ev dekorasyonudur.

Iskandinav evlerinin ışıklandırma sistemleri çok önemlidir. Kuzey bölgelerinde kışın ve kış gecelerinin ne kadar uzun sürdüğü düşünülürse bu normaldir. Genelde tavandan sallanmalı, uzun ve güçlü ışıklar ile odalar iyice aydınlatılır. Loş ışık tarzı iskandinav evlerinde pek kullanılmaz. El yapımı doğal malzemeler bu dekorasyonun ayrı bir özelliğidir. Yani aklınıza gelebilecek her şeyin elle yapıldığı bir dekorasyondan bahsetmiyoruz tabiki ancak abajurlarında, şamdanların, halıların hazırlandığı bir dekorasyon neden olmasın. Estetik görünen, soft renk tonlarında, kullanışlı olup çok yer kaplamayan tüm mobilyalar, aksesuarlar iskandiav tarzı dekorasyonlarda kullanılabilir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir