Ev Tekstili

Farklı Ev Dekorasyonu İçin İp Perde Çeşitleri

Küçük ve orta ölçekli evleri dekore etmek diğerlerini dekore etmeye göre daha zor olabiliyor. Bu durumu zorluk olarak değil de ekstra bir durum olarak değerlendirebiliriz. Az kişinin yaşadığı,minik aile evlerinde küçük ve samimi ortam yaratmak çok da keyifli olabiliyor. Biz bu yazımızda özellikle küçük ve orta ölçekli evler ve farklı ev dekorasyonu için ip perde çeşitlierini inceleyeceğiz. Bu perde çeşitleri tam klasik  bir perde olmanın dışında evin içerisinde bazı bölgeleri ayırmak için daha çok kullanılan dekoratif perdelerdir. Bir şeyin dekoratif olması, onun tam olarak amaca hizmet etmeyen daha çok hoş bir görünüm oluşturmak için kullanıldığı anlamına geliyor. İp perde çeşitlerini de evlerimizi daha estetik bir hale getiren dekoratif malzemelerden biri olarak değerlendirebiliriz.

Ip perde çeşitleri, genel olarak yapımında normal ip mi boncuk mu yoksa farklı materyaller mi kullanıldı ona bağlıdır. Bizim çoğunlukla kullandığımız perdeler normal iplerden yapılmıştır. Makrame ipi olarak adlandırılan bu perdelerin bir çoğunda kalın versiyonları kullanılır. Ince iplerden perde yapılmaz çünkü bu ipler birbirine karışır. Bunun önüne geçmek için ise kalın olanlar kullanılır. Ip perde modelleri sadece dekorasyon amaçlı kullanılmaz. Bazı evlerde şık pencereleri süsler. Üst kısımlarının çeşitli motifler halinde örüldüğü perde modellerinin alt kısımları açık bırakılır. Böylece uçları püsküllü perdeler çıkar. Bu perdeleri ince uzun pencelerinizde tül perde gibi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bahçeye bakan, içerinin pek görünmesinin mümkün olmadığı yerlerde de bu tarz perdeleri kullanabilirsiniz. Biz bu yazımızda bu tarz örgülü ip perdeler dışında daha çok süslü perdelerden bahsedeceğiz. Boncuk pul gibi süslü malzemeler kullanılarak yapılan, farklı özellikelere sahip perdeler daha fazla kullanım alanı sağlar.

Çocuk odalarında yatak veya yataklar, çalışma masası ve çocukların oyun oynayabilmesi için bölümler bulunur. Çocuklar, içine girip kendini dış dünyadan saklayabilecekleri özel alanlara bayılır. Erkek çocukları bunu daha çok çadır tarzı oyuncaklar ile yaparken kız çocukları daha çok tüller, süslü iplerle yapar. Siz de çocuklarınıza boncuklu ip perdeler kullanarak özel oyun alanları yaratabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir