Genel Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Kıyafetlerimizi kombinlerken tarzlarının yanında en çok dikkat ettiğimiz konu renk uyumları oluyor. Koyu renkleri yine koyu renklerle giyersek matemde gibi oluruz, beyaz ve krem rengi gibi açık renk tonlarını yine birbirleri ile tamamlamaya çalışırsak ortaya benzer bir sonuç çıkar. Yani renk uyumu ve renk kombini oluşturma benzer renkleri birlikte kullanmak yerine uyumlu renk tonlarını birlikte kullanmaktır. Ev dekorasyonunda da renk uyumu aynı bu şekilde dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Bazı evlere gittiğinizde dekorasyonunda sizi rahatsız eden bir şey olduğunu fark edersiniz, ancak bu rahatsız eden şeyin ne olduğunu anlamak çok zordur. Tam olarak bu ve benzeri durumlarda aslında rahatsız eden şey renk uyumsuzluğudur. Renk uyumsuzluğu direk dikkat çekmediği için zor anlaşılabilir ancak oldukça rahatsız edici bir özelliktir. Ev dekorasyonunda hangi oda olursa olsun renk uyumuna dikkat etmek, mobilyalar ile duvarların, duvarlar ile perdelerin, perdeler ile zeminin kendi içinde uyumu yakalamasını sağlamak gerekir.

Dekorasyonda renk kombini nedir?

Ev dekorasyonunda renk kombini doğru renk tonlarının doğru renk tonları ile, uyumlu renk tonları ile birlikte kullanılmasıdır. Herhangi bir oda dekorasyonunda renk dengesini yakalamak gerekir. Ayrıca daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi oda içerisinde altı renk tonundan farklı renk tonu olmamalıdır. Bu altı renk tonunun da 3 ana renk çerçevesinde ara renklerle beraber altı renk olarak düşünebilirsiniz. Bu ana üç renkten ikisinin birbirine yakın renk tonları olması diğerinin ise bu renklerle zıt bir renk tonu olması gerekiyor. Bu seçmiş olduğunuz ana renklerden birbirine yakın olan renklerden açık olanını duvar boyamasında kullanabilirsiniz. Koyu renk tonunu ise büyük, oda içerisinde dikkat çekici mobilyalarınızda kullanabilirsiniz. Böylece odanın hakimi olan iki ana renk birbirini tamamlayan renkler olurlar. Üç renkten sonuncusu zıt renk tonunu ise spesifik aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Mesela büyük vazo gibi, ana tablo rengi gibi kullanabilirsiniz. Hem dengeli hem de gözü yormayan bir dekorasyonun altın kuralı budur diyebiliriz. Yatak odası renk kombinasyonu yazımızdan renk uyumu hakkında çeşitli bilgiler alabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir