Genel Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Evlerimizi süslemek, daha aydınlık, daha geniş, daha ferah yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm odalarımızı ayrı ayrı döşerken ne kullanırsak daha iyi olur, nasıl bir mobilya seçimi yaparsak daha doğru olur diye düşünüp duruyoruz. Evlerinizi olduundan daha geniş ve daha ferah göstermek isteyenler için harika bir konu başlığı ile karşınızdayız, ev dekorasyonunda ayna kullanımı.

En eski zamanlardan, yani aynanın icat edilip kullanılmaya başladığı zamanlardan bu yana, aynalar ev dekorasyonlarının  olmazsa olmaz eşyalarından biridir. Buna aksesuar desek tam olarak yerinde kullanmış oluruz sanırım. Kocaman sarayların devasa odalarında, devasa yemek salonlarında metrelerde yükseklikteki merdivenlerinde bile aynalar hep kullanılmıştır. Bu aynaların tek kullanım sebebi yansıma özelliğini kullarak ortamı daha geniş göstermek değildir, devasa aynaların gösterişli özelliğini de kullanmaktır. Etrafı işlemeler ile bezenmiş aynalar bulunduğu ortamın havasını iki kat daha klasik ve ağır yapar. Büyük bir salonum var büyük de pencerelerim var. Bu salonu tam bir saray salonu gibi döşemek istiyorum derseniz yapmanız gereken iki şey var, kocaman aynalar ve kalın kadife kırmızı veya kahverengi perdeler. Bu ikisi salonunuzun aşırı klasik, saray odası tadında bir havaya bürünmesi için yeterlidir.

Ev dekorasyonunda ayna kullanımı saray dekorasyonlarından bizim güncel ev dekorasyonlarımıza kadar geldi. Büyük küçük tüm evlerin tüm odalarında çeşitli ölçülerde ayna kullanıyoruz. Büyük salonlarda biraz büyük aynalar küçük salonlarda ve odaalrda bu odanın büyüklüğüne uygun olacak şekilde aynalar kullanılır. Büyük aynalar genelde tek olarak küçük aynalar bir kaç tanesi yan yana olacak şekilde dizilerek kullanılır. Küçük aynaların genel amacı daha dekoratif görüntüler yaratmaktır.

Büyük aynalar daha çok odayı geniş göstermek amacı ile kullanılırlar. Koltuk veya kanepelerin üzerine, yatak odalarında yatak başlıklarının üzerine yatay bir şekilde konumlandırılan tek parça aynaların odayı olduğundan çok daha geniş gösterdiği bilinir. Aynı şekilde yatak odalarınızda tamamen aynalı kapakları olan elbise dolapları kullanabilirisniz. Dar ve küçük antrelerinizde, koridorlarınızda da aynı şekilde ayna kaplı vesitiyerleri kullanabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir