Ev Dekorasyon Fikirleri

Etkileyici Tasarımlarla Country Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Gösterişli tarzların yanı sıra daha sade ve konfora önem veren özelliklere sahip olan country, günümüzde oldukça yaygın olarak tercih edilen yatak odası dekorasyonları arasında kendine yer buluyor. Çıkış noktasının Kuzey Amerika olduğu country tarzı, çağın tasarımlarına uyum sağlayarak kendine has bir konsept meydana getiriyor. Temelini doğallıktan alan country yatak odası dekorasyonu, samimi ve sıcak görünümlerle huzurlu bir yaşam alanı sunuyor. Eğer country yatak odası dizayn fikirleri arayışında iseniz yazımızın devamını okuyarak konu hakkında daha kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Country Yatak Odası Dekorasyonu ile Doğallığı Ön Planda Tutun

 

 

Karmaşık veya rengarenk tasarımlardan uzak olan country dekorasyonların temelinde doğaya olan özlem yatıyor. Neredeyse her noktasında tabiat vurgusu yapılan bu tarz, adeta doğayı yatak odasında yaşatmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Bu nedenle country yatak odası dekorasyonu sırasında olabildiğince doğallığı düşünmekte fayda var.

 

Her ülkede farklı country tasarımlar görülse de özünde benzer niteliklere sahip olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde country yatak odası tasarımı denilince akla ilk olarak ahşap ürünler ve ona eşlik eden krem tonlar geliyor. Buna karşılık Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da country tasarımlar, daha çok canlı renkleri içeriyor. Buradan da country tarzının çıkış noktasının doğa olduğu gerçeğinin yanı sıra her bölgeye veya kültüre göre değişiklik gösterdiği anlaşılıyor.

Yatak Odası Eşyası Seçiminde Titiz Olun

 

 

“Country yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı ?” sorusunun ilk cevaplarından biri eşya seçimi. Minimal veya modern görünümlü eşyaların aksine daha oturaklı ve az detay içeren çeşitler, bu konuda country tarzın en büyük özelliklerinden.  Genellikle ağır veya heybetli görünüme sahip olan eşyalar tercih edilirken, renk seçimlerinde de mat tonlar öne pana çıkıyor. Country, bu bakımdan daha çok sade yatak odası dekorasyonu arayanlar tarafından sıkça tercih ediliyor.

 

Country mobilyalar ile yatak odanızı donatırken, perde veya halı gibi ürünlerle olan uyumu kesinlikle göz ardı edilmemeli. Özellikle doğal görünümlü eşyalara yönelmeniz gereken country tarzında, yatak başı dekorasyonları da büyük önem taşıyor. Country yatak başı seçiminde, keskin modellerin aksine daha zarif tasarımlara sahip seçenekler tercih edilmeli. Yatak arkası duvar dekorasyonu olarak da ahşap çerçeveli aynaları seçmek, tarzı tamamlayıcı bir unsur olarak önem taşıyor.

 

Eşyaların renk seçimlerinde de tarzın dışına çıkmamak için dikkatli olmakta fayda var. Bu açıdan country yatak odası dekorasyonlarında genellikle beyaz, krem veya gökyüzü mavisi gibi hafif tonların tercih edildiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bitki veya Çiçeklerle Doğallığı Tamamlayın

 

 

Country yatak odası dizayn ederken, dikkat edilmesi gereken tek şey şüphesiz sadece eşyalar değil. Bu tarzda, eşyaların birbirleriyle olan uyumunu destekleyecek çeşitli ögelere ihtiyaç duyuluyor. Bunu da tabiatın en önemli güzelliklerinden olan bitki ve çiçeklerle kolaylıkla halledebilirsiniz. Genellikle uzun yapraklı ve büyük yer kaplayan bitkiler, country yatak odası dekorasyonunun tamamlayıcı unsurlarından biri olarak tercih ediliyor. Aynı zamanda komodin üzerine yerleştirilen küçük bir papatya çiçeği de odanın tüm zevkini ortaya çıkaran bir detay olarak kullanılabiliyor.

 

Bitki veya çiçekleri odanın köşelerine konumlandırmanız, ortamdaki keskinlikleri azaltacak ve daha pozitif bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak. Ayrıca saksı olarak doğal görünümlü ürünleri tercih etmeniz muazzam bir detay olarak öne çıkacak.

Yatak Başı Dekorasyonu ile Tarzınızı Yansıtın

  

 

Yatak odanızda dekoratif açıdan bir yeniliğe gittiğinizde yaptığınız dekorasyonun tam anlamıyla dört dört olmasını istemeniz çok doğal. Bu noktada sizlere farklı ama bir o kadar da tarzını yansıtacak bir dekorasyon önerimiz var. Son yıllarda başlık kullanmak yerine yatağın duvara yaslanması oldukça popüler bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yatağın arkasındaki duvarı dekore etmek ise bu tarz uygulamalarda bir hayli önem kazanıyor. Özellikle yatak başının yaslanacağı duvarı fayansla kaplamak, sonrasında da birbirinden güzel aksesuarlarla süslemek güzel bir alternatif olabilir. Birbirinden farklı model ve renk alternatifi ile üretilen fayanslarla yatak odanızda hem yerden tasarruf edebilir hem de country dekorasyon tarzına uygun bir düzenlemeye imza atabilirsiniz.

 

Country yatak odası dekorasyonu yapmak isteyenlere farklı öneriler bu yazımızda!

Evin tarzını yansıtan koridor dekorasyonu yapmak isteyenlere farklı tavsiyeler bu yazımızda!

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir