Oturma Odası Dekorasyonu

En Modern Oturma Odası Perde Tasarımları

Modern ev dekorasyonlarında hemen hemen her şey tasarım üzerine yapılıyor artık. Oturma odanızın tasarımı ayrı perdelerin tasarımı ayrı koltukların tasarımı ve yerleşimi ayrı. Bu tasarım içinde modellerin seçiminden yerleşimine, planlamasına kadar tüm detaylar ayrı ayrı planlanıyor. En modern oturma odası perde tasarımları da sadece perde modeli seçmek değil bu perdelerin nasıl konumlanacağını da belirliyor. Her oturma odası düzeninde her perde modeli uygun olmuyor maalesef. Kısacası perde tasarımları yapılırken oturma odanızın fiziki özellikleri belirleniyor buna uygun hangi tarz perdelerin uygun olacağına karar veriliyor. Küçük ve orta ölçekli odalarda daha ince perdeler, daha az yer kaplayan modeller tercih edilirken büyük odalarda daha büyük perdeler tercih ediliyor. Kruvaze tarzı perdeler genelde büyük salonlar ile oturma odaları için tasarlanıyor. Odaların fiziki özellikleri dışında renkleri, pencerelerin büyüklükleri ve odanın ışık tarzı da perde tasarımında etkili oluyor. Günümüz modern oturma odası perde tasarımları tüm bu etkenler doğrultusunda planlanıyor.

Perde deyip geçmeyin, odanızın süsü en şık temsilcisidir

Modern ev dekorasyonlarının en önemli özelliği tüm odaların dikkatle ve titizlikle incelenmesidir. Yani şu oda daha önemlidir bu oda daha önemsizdir yerine tüm odalar aynı dikkatle dekore ediliyor. Modern çizgilerin hakim olduğu net tasarımlar sizin beğenebileceğiniz mobilya ve aksesuarlar ile kombinleniyor. Yeni evlerin perdeleri genel olarak tek parça olarak tasarlanıyor. Eğer oda içerisinde bir çok küçük pencereniz yoksa tek parça perde daha şık görünüyor. Ancak yan yana dikey bir çok pencere bulunan bir odanız varsa burada parçalı perde kullanmak dışında pek seçeneceğiniz yok. Koltuklar ve halı ile uyumlu bir perde odayı gösteren detay oluyor. Bu yüzden de perde seçimi oda dekorasyonunda oldukça büyük bir öneme sahip.

Yeni yılın modası stor perdeler

Stor perdeler ilk olarak hayatımıza ofis perdeleri olarak girdi. Uzunca bir süre de ofis perdesi olarak kullanıldı. Hala bir çok ev sahibi evinde stor perde kullanmayı pek tercih etmez. Ancak değişen dekorasyon anlayışları bize stor perdenin farklı kullanım imkanları ile farklı kullanım alanları olduğunu gösterdi.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir