Genel Dekorasyon

Dekorasyonda Bu Hatalara Dikkat

Evimizi dekore ederken en sık yaptığımız hata eşyaları doğru konumlandıramamazdır. 

Yanlış konumlandırma ile dağınık, göz yoran,hatta insanı mutsuz eden bir ortam dahi oluşturabilirsiniz.

Peki evimizi nasıl dekore etmeliyiz gelin birlikte bakalım

Dekorasyonda Fazla Sayıda Mobilyadan Kaçının

Odaların temel eşyaları mobilyalardır . Fakat mobilya sayısı ne kadar minimum tutulursa odalarınız o kadar ferah, o kadar şık duracaktır.

Fazla sayıda mobilya almak yerine, daha fonksiyonel mobilyalar kullanarak odanızdaki mobilya sayınızı azaltınız.

Eğer odanızda rahat hareket edemiyor ve ya sıkışık hissediyorsanız öncelikle eşyaların yerini değiştirerek odanızda boş alanı fazlalaştırın. Eğer hala şıkışık görüntü ile karşı karşıyaysanız fazlalık eşyaları belirleyip, odadan çıkartınız.

Odanıza Uygun Eşyaları Alın

Odanızda ki eşyalar odanıza göre ne büyük ne de küçük olmalı. Bu nedenle eşyalarınızı seçerken, uzunluklarına, genişliklerine hatta yerden yüksekliklerine bile dikkat etmeyi sakın unutmayın

Dağınıklığı Önleyin

Aksesuarlar odalarınızın olmazsa olmazlarıdır. Fakat aksesuar kullanırken de ölçüyü kaçırmamalısınız.

Odanızın kapısından içeri bakın ve gözünüze hangi aksesuar fazlalık geliyorsa onu odanızdan çıkartın. Çıkartmaya kıyamıyorsanız, çok gerekli olmayan eşyaları gruplandırıp dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Buda sizde farklılık duygusunu yaşatacaktır.

Renklerin Uyumu

Duvar renginiz ile koltuklarınızın renginin uyumu sandığınızdan daha önemlidir.

Mobilya seçerken münkünse beğendiğiniz mobilyanın kumaşından bir parça rica edip, duvarlarınızla uyumunu kontrol edin.

Aydınlatmalara Dikkat

Odalarınızın dekorasyonunda temel taş aydınlatmadır.

Oda aydınlatmasının da en önemli kaynağı gün ışığıdır. Bu nedenle kalın perdelerle doğal ışık kaynağınızı engellemeyin. Perdelerinizi seçerken, ışığın evinizin içine girmesine izin verecek olanları tercih edin.Ayrıca perdelerinizi olabildiğince yüksekten takın, kornişlerin perdelerinizin üst kısmını kapatmasına izin vermeyiniz.

Doğal ışıktan maksimum fayda sağlamak için aynaların gücünü unutmayıp, ışığı en güzel dağıtacak noktalara dekoratif aynalarınızı yerleştirmeyi unutmayın.

Yapay ışıklandırmada ise dikkat etmeniz gereken fazla parlak olmayan doğala yakın ışık seçeneklerini tercih etmeniz. Odanızın büyüklüğüne göre bir yada birden fazla,dekorasyonla uyumlu avize ile ışık gereksinimizi karşılamalısınız. Eğer birden fazla avize kullanmak istemiyorsanız lambader yada apliklerden de faydalanabilirsiniz.

Çeşitliliğe Önem Verin

Dekorasyon sırasında yapılan en büyük hata eşyaları birbirleriyle fazla uyumlu almak.Genellikle mobilya mağazalarında teşhir için halı ve aksesuar konseptinin ( mobilya mağazalarında teşhir ürünlerde genellikle tek renk tonu kullanılır) tamamı alınır. Fakat eve gelip mobilyalarımızı halılarımızı yerleştirdiğimizde mağazada ki kadar güzel görünmez. Bunun birinci nedeni mağazaların büyüklükleri ile bizim odalarımızın büyüklüklerinin çok farklı oluşu, mağazalar kadar etkili ışıklandırma sistemimizin olmamasıdır. Bu nedenle odalarınızı tek renk tonuyla dekore etmek yerine, uyumlu renkler ya da zıt renkler ile dekore etmeyi tercih edin.

Odanızın Merkezini Belirleyin

Bir abiye kıyafet hayal edin dekolte ne kadar fazla yerde varsa görüntü şıklıktan o kadar uzaklaşır. Oda dekorasyonu da böyledir. Bir odanın her yeri ilgi çekici olmaz. Eğer her yeri gösterişli yapmaya kalkarsanız şıklıktan uzaklaşırsınız. Bu yüzden odanızda bir odak merkezi belirleyin. Bu bir eşya , bir aksesuar, bir manzara yada bir şömine olabilir. Sadece belirlediğiniz odak merkezini vurgulayın ve geri kalan yerleri sade bırakın.

Duvarları Serbest Bırakın

En çok yapılan dekorasyon hatalarından biri de koltukları duvara yaslamak. Bu durum sandığınızın aksine geniş bir görüntü yerine sıkışık bir görüntüye neden olacağı için, mobilyalarınızı yerleştirirken duvar ile arasında boşluk kalmasına mutlaka önem verin.

Bütçenizi Planlayın

Dekorasyon tamamlanın en önemli etkeni kuşkusuz bütçe planlamasıdır. Her şeyi aynı anda almak zorunda olmadığınızı unutmadan planınızı yapın. Bu hem sizin bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlar hem de eşyaların zamanla gerçek yerlerini daha kolay bulmalarına yardımcı olur.

Fakat bu kural genelde unutulup, bütçeye uymak için ya kalite olarak daha düşük ürünler alınabiliyor ya da sadece almak için alınıp ilerleyen dönemlerde tekrar başka ürün alınabiliyor.

Öncelikle en önemli almanız gerekenleri bütçenize göre alın ve bütçenizden artan miktarla ikincil önemli eşyalarınızı alın. Önem sırasına göre hareket ettiğinizde hem istediğinizi hem kalitelisini almanız kaçınılmazdır.

Bırakın bir kaç ay vazonuz olmasın . Ama bir kaç ay sonra dekorasyonunuza tam uyan en güzel vazoyla son dokunuşunuzu yapın.

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir