Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu

Bebek Odası Hazırlamanın İp Uçları

Daha dünyaya gelmeden, onun varlığının haberini aldığımızda hayatımız tamamen değişir ve bütün planlar onun üzerine kurulmaya başlanır. Odası nasıl olacak? Kız ise pembe erkek ise mavi denilir. Mağaza önlerinden geçerken sadece bebek eşyaları dikkatimizi çeker. Masum kuzumuza her şeyin en iyisini vermeye çalışır. Fakat en önemli vereceğimiz şey onlara doğru bir odadır. Bebekler vakitlerini büyük kısmını uyuyarak geçirirler bu nedenle odaları çok önemlidir.

Dekor Cenneti ekibi olarak sizler için bebek odası hazırlamanın ip uçlarını topladık.

Bebek odalarını hazırlarken bebeğin rahatını düşünmek ve herhangi bir olası tehlikelerden korumak gerekir. Rahatlık ve en önemlisi emniyet bir bebeğin odasında olmazsa olmaz en önemli özelliklerdir

İdeal bebek odası 15 metre kare civarında, penceresi bulunan ve kolay havalandırılabilen, ana caddeden uzak ve size yakın ve kuzey cephe harici bir cephede olan oda olarak kabul edilmiştir.

– Bebeğinizin odasının doğrudan ışık almasına özen göstermelisiniz. Atalarımız boşuna güneş girmeyen eve doktor girer dememişler.

-Bebeğinizin odasında sadece gerekli eşyaları bulundurun. Gereksiz fazladan olan eşyalar sizin ve bebeğinizin hareket ve güvenlik alanınızı kısıtlar.

Bebek odalarında en ideal sıcaklık 20-22 dereceler arasında olduğunu unutmadan ısıtıcıyı ayarlayın.

-Bebek odalarınının zeminde parke gibi sert olmayan ve sıcaklığı koruyan malzemeler daha uygundur.

– Bebek odaları için en ideal boya ise su bazlı boyalardır ve renk olarak ise çok parlak olmayan göz yormayacak pastel tonları tercih etmek en doğrusudur.

Bebek odalarının ışıklandırılmasında, ışığın bebeğinizin üzerine direkt gelmemesine özen gösteriniz ve yoğunluğu ayarlanabilir ışıkları tercih ediniz

– Bebek odası mobilyaları seçerken kısa süreli değil uzun süre kullanabileceğiniz modelleri tercih etmeniz maddi olarak faydalar sağlayabilirsiniz. Bebek odasında karyola, şifonyer, gardırop ve komidin yeterlidir.

Bebek mobilyası seçerken en dikkat etmeniz gereken nokta; yatağın kenar yüksekliği en az 60 cm olmalıdır ve  mobilya malzemelerinin kalitesine dikkat etmelisiniz. Mobilyada kullanılan cila ve boyaların kanserojen maddesi (kurşun) içermeyen ve kokusuz olan türleri tercih edilmelidir. Çocuğunuz için alacağınız karyola ya da beşiğin güvenliği de en önemli hususlardandır. Örneğin, mobilyalarda sivri köşelerden ve sivri köşeli aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Çekmecelerde kullanılacak ray sistemlerinin kendiliğinden yavaşlayarak kapanan türlerini tercih etmeniz hem sizin hem de bebeğinizin güvenliği için çok önemlidir.

-Yatak seçerken mümkünse anti- bakteriyel ve doğal kauçuktan üretilmiş olan ürünleri tercih etmelisiniz. Nevresim takımı seçerken %100 pamuklu kumaştan olan yumuşak malzemeli ürünleri tercih etmelisiniz.

-Bebek ya da çocuk için standart yorganlar yerine daha hafif olan elyafları tercih ediniz.

Sizler için hazırladığımız bebek odası dekorasyon örneklerini incelemek için resim galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu Resim Galerisi

rn

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir