Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Bilinmesi Gereken 3 Gerçek!

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Bilinmesi Gereken 3 Gerçek ve en önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Bebek odası dekorasyonu hazırlarken belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem şık ve modern, hem de kullanışlı bir dekorasyon stili belirlenmesine dikkat edilmelidir.

Bebek odası söz konusu olduğunda tasarım dışında pek çok önemli noktaya dikkat edilmesinde yarar olacaktır. Doğru oda seçimi ve en ideal dekorasyon stili için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Turkuaz Tonları

Bebek Odası Dekorasyonunda Bilinmesi Gereken 3 Gerçek!

Bebek odası dekorasyonunda bilinmesi gereken 3 gerçek sayesinde hem hijyenik, hem de çok şık bir dizayn yapabilirsiniz. Bebek odası dekorasyon fikirleri içerisinden beğendiğiniz bir modeli, kendi eviniz için de kullanabilirsiniz.

Ancak kullanışlı ve sağlıklı bir modern bebek odası dekorasyonu yapmak için, bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Bebek odası dekorasyonunda bilinmesi gereken 3 gerçeği şu şekilde sıralamak mümkündür.

1)Doğru Oda Seçimi

Doğru oda seçimi oldukça önemlidir. Bebek odası kaç m2 olmalı ve odanın konumu ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdık. Bebek odaları genellikle evin en küçük odası olarak tercih edilir. Ancak bu aşamada, ebeveyn yatak odasına yakın bir konumda olan küçük bir oda seçmeye dikkat etmelisiniz.

Bebek odasının uzak bir mesafede olması pek çok probleme sebep olabilir. Bebek ve çocuk odası dekorasyonu hazırlığında öncelikle ideal bir oda seçilmelidir.

Seçtiğiniz odanın mutlaka güneş ışığı almasına dikkat etmelisiniz. Ancak boğucu ve basık bir havaya sahip olmaması gerekir. Aşırı sıcak veya soğuk bir oda, bebekler için uygun olmayacaktır.

Ferah Bebek Odası Konsept

2)Mobilya Seçimi

Mobilya seçimi bebek odası dekorasyonunda en önemli konuların başında gelmektedir. Bu aşamada en güzel bebek odası dekorasyonu için birbirinden şık ve eğlenceli mobilyaları seçebilirsiniz. Ancak bebeğinizin mobilyaları kullanmayacağını da düşünerek hareket etmek gerekmektedir.

Bebek odasının fazla eşya ile doldurulması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ebeveyn olarak önceliğiniz, bebeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak mobilyaları almak olmalıdır. Bebek odasında mutlaka ideal bir hareke alanı oluşturmalısınız.

Bebek odası dekorasyon objeleri ve tüm mobilyalar mutlaka bebeklerin sağlığına zarar vermeyen maddelerden üretilmelidir. Koku oluşturmayan ve organik mobilyalar ile hayal ettiğiniz bebek odası dekorasyonu stilini hazırlayabilirsiniz.

Bebek Odası Kahve Tonları

3)Duvar Dekorasyonu

Duvar dekorasyonu da bebek odalarında en önemli ayrıntılardan biridir. Küçük bebek odası dekorasyon fikirleri ve tasarımlarına da bakıldığında renkli ve eğlenceli duvarlar dikkat çekmektedir. Bebek odası duvarı nasıl olmalı ve duvar tasarımında dikkat etmeniz gerekenleri açıklamamızda bulabilirsiniz.

Bebek odasının duvarlarını mobilyalarınız gelmeden, daha erken bir dönemde boyamalısınız. Oda için tercih edeceğiniz boyanın mutlaka su bazlı olması gerekmektedir. Ayrıca silinebilir ve antibakteriyel özelliğe sahip olan sağlıklı boyalar da mutlaka bebek odasında tercih edilmelidir.

Küçük bir odayı bebek odası olarak kullanacak iseniz, daha açık ve ferah renkleri kullanabilirsiniz. Böylece odanın daha aydınlık ve geniş durmasını sağlayabilirsiniz. Renkli bebek odası tasarımları için dilerseniz silinebilen duvar kâğıtlarını da kullanabilirsiniz.

Bebek Odası Yeşil Konsept

Bebek Odası İçin Neler Gerekli?

Bebek odası için neler gerekli sorusu ebeveynler tarafından sıkça merak edilmektedir. Bebek odası için ne lazım ve mutlaka olması gereken obje ve mobilyaları inceleyebilirsiniz. Bebek odası için mutlaka bir beşik bulundurmalısınız.

Beşiğin fonksiyonel özelliğe sahip olması bu aşamada oldukça önemlidir. Korunaklı ve işlevsel rahat bir beşik, bebeğin konforlu bir uyku alanına sahip olmasını sağlayacaktır. Seçeceğiniz mobilyaların mutlaka ahşap malzemeden olması gerekmektedir.

Bebeğin ilerleyen dönemlerde emeklemeye başlayacağını da düşünerek, orta alanda geniş bir yer bırakmalısınız. Alt değiştirme alanı için işlevsel mobilyaları kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız halının mutlaka antibakteriyel özellikte olması gerekmektedir. Oda içerisinde devrilme riskini de göz önünde bulundurarak, fazla mobilya bulundurmamalısınız.

Oyuncaklarını koyabileceğiniz hafif sepetler, bebek odası dekorasyonu için ideal bir seçim olacaktır. Bebek odası dekorasyon ürünleri de yine kendi zevkinize göre, oda dizaynında kullanabileceğiniz detaylardandır. Güneş ışığını kontrol altında tutmak için perde mutlaka kullanılmalıdır.

Kullanacağınız aydınlatma ürününün aşırı ışık veren modellerden olamaması gerekmektedir. Bölgesel aydınlatma yapan abajurlar, bebek odası için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bebek odası dekorasyonu kendin yap fikirleri ile ev yapımı objeleri odaya yerleştirebilirsiniz.

Bebek Odası Mavi Tonlar

Bebek Odası Dekorasyonunun Önemi

Bebek odası dekorasyonunun önemi, özellikle ebeveynler için çok önemli bilgiler içermektedir. Bebek odası dekorasyonu için, göz alıcı ve çok renkli tasarımları değerlendirebilirsiniz. Ancak bebek odası dekorasyonu sırasında doğru mobilyaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Özellikle kullanışsız ve fazla sayıdaki mobilyaların, bebek odası içerisinde olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğinize zarar verecek yapıdaki mobilyaların kullanılması da istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir.

Bebek odasında mutlaka yuvarlak hatlı ve sabitleyebileceğiniz mobilyaları kullanmalısınız. Ayrıca bu alanın, bebeğin uyuması, beslenmesi ve oyun oynaması için en ideal şekilde düzenlenmesini de sağlamanız gerekmektedir.

Aydınlatmadan halı seçimine veya ısınma sorununda mobilyalara kadar tüm detayları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Erkek bebek odası dekorasyon ve kız çocukları için uygun olan tüm modelleri inceleyerek, seçiminizi yapabilirsiniz.

Bebek Odası Mavi 
Konsept
Bebek Odası Mavi Konsept

Güvenli bir bebek odası nasıl hazırlanır?

Güvenli bir bebek odası nasıl hazırlanır ve nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili en önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Bebek odasının dekorasyonunun, çocuğunuzun uyku ve beslenme düzenine kadar pek çok şeyi etkilediğini söylemek mümkündür.

Ayrıca bebeğinizin hareket etmeye başladığı dönemde, odasını daha fazla kullanacağını ve daha fazla vakit geçireceğini de söylemekte yarar olacaktır. Bunun için önceliğiniz, güvenli ve konforlu bir kullanım sunan bebek odası dekorasyonu yapmak olmalıdır.

Güvenli bir bebek odası oluşturmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Bebeğinizin kıyafetlerini ve eşyalarını koymak için kullanacağınız dolap gibi mobilyaların mutlaka yuvarlak hatlı tasarımlara sahip olması gerekir. Köşeleri sivri olan mobilyaları, bebek odası içerisinde kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Oturma alanı veya orta sehpa gibi mobilyalarda cam bulunmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca dolaplarda da ayna kullanılmamış olması gerekir.
 • Eğer bebek odası duvar dekorasyonu için raf kullanmak istiyorsanız, dikkatli olmalısınız. Monte edeceğiniz rafların, sağlam bir şekilde duvara sabitlendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca bebeğinizin raflara yetişememesi için, mümkün olduğunca belirli bir yüksekliğe monte edilmesi gerekir.
 • Bebek odasında bulunan prizlerin mutlaka koruyucular ile tamamen kapatılması gerekmektedir. Çocuk odaları için özel olarak tasarlanan korumalı prizleri tercih ederek, odanın daha güvenli bir alan haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kapı ve pencereler için, bebek kilidi kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Bebek odasında bulunan beşiğin de yine gerekli güvenlik önlemlerine uygun şekilde olması gerekmektedir. Beşiğin parmaklık kısımlarının mutlaka bebeğin boyundan uzun olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca parmaklıkların ara boşluklarının da kafasını sıkıştırmayacağı şekilde tasarlanmış olması gerekir.
Bebek Odası Pembe Konsept
Bebek Odası Pembe Konsept

Dekorasyon Ürünü Seçimi İle İlgili İpuçları

Dekorasyon ürünü seçimi ile ilgili ipuçları sayesinde, bebeğiniz için en doğru ve en güvenli aksesuarları tercih edebilirsiniz. Bebek odası dekorasyon objeleri seçerken önceliğiniz, bebeğinizin sağlığı ve güvenliği olmalıdır. Bunun için oda dizaynı sırasında tüm kullanacağınız eşya ve ürünleri sağlıklı materyallerden üretilen ürünler arasından seçmelisiniz.

Dekorasyon ürünü seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken noktalar şu şekilde listelenebilir:

 • Bebek odası dekorasyonu için, duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Bu sayede, daha renkli ve eğlenceli bir oda hazırlayabilirsiniz. Ancak tercih edeceğiniz duvar kâğıdı modelinin öğretici özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Hayvanlar, harfler veya diğer öğretici detaylara sahip olan duvar kâğıtlarını tercih ederek, bebeğinizin gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz.
 • Duvar kâğıtlarında olduğu gibi, halı seçiminde de tercihinizi öğretici ve eğlenceli modeller arasından yapmalısınız. Bu sayede, bebeğiniz odasında vakit geçirirken kesinlikle sıkılmayacaktır.
 • Bebek odası için perde seçimi en önemli konulardan biridir. Geceleri daha konforlu bir uyku deneyimi için, ışığı tamamen engelleyen perde modelleri ideal bir seçim olacaktır. Gündüz ise, içeriye yeter güneş ışığını alabilmeyi sağlayacak tül perdeler tercih edilmelidir.
 • Bebeğinizin kıyafetleri ve eşyalarını düzenli bir şekilde muhafaza etmek için ideal boyutlu mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bebek altı değiştirme masası gibi mobilyalar da yine oda içerisinde en çok işinize yarayacak mobilya çeşitlerinden biridir.
 • Beşik seçiminde tercihinizi her zaman fonksiyonel özelliklere sahip olan modeller arasından yapmalısınız. Bebeğinizin hızla büyüyeceğini de göz önünde bulundurarak, yatağa dönüştürülebilen beşik modellerine öncelik vermelisiniz. Bu sayede bebek odası dekorasyonu için hem ekonomik, hem de şık bir beşik modeli tercih edebilirsiniz.
 • Odanın mümkün olduğunca sade bir tasarımda olması gerekmektedir. Renk ve ürün seçiminde mümkün olduğunca sade seçimler yapmalısınız.

Daha fazla Küçük Odalar İçin Bebek Odası Dekorasyonu Fikirleri İçin yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir