Geri Dönüşüm Fikirleri

Atık Malzemelerden Dekorasyon Önerileri

İstatistiklere göre, dünyada her yıl kişi başına yaklaşık 23 milyon ton çöp üretiliyor. Atık malzemelerden dekorasyon önerileri yaşam alanınızın ihtiyaçlarını karşılayabilirler ya da sadece beğendiğiniz dekorasyonları tasarlayabilirsiniz. Bu atıkların çoğu geri dönüştürülebilir ürünlerden geliyor. Doğal atıklardan atılan atıklarda halen kullanılabilir durumda olan onlarca ev eşyası bulunmaktadır. Her gün yüzbinlerce atık çöpe dönüşmektedir. Kullanılmış deterjan şişesini iyi yıkarsanız hızla çiçek sulama aletine dönüşecektir. Bitmiş şampuan şişesini düzgün bir şekilde keserek şarjlı telefon, saç kurutma makinesi ve tarak kurabilirsiniz. Havluları eski ahşap çekmecelere veya meyve ve sebze dolaplarına koyabilir veya raf yapabilirsiniz.

Eskiyen Çoraplarla Oyuncak Yapmak

Evinizde bulunan bir çok nesne ile kendizine çok güzel eşyalar yapabilirisiniz. Bu eşyalarla çocuklarınızı da mutlu edebilirsiniz. Mesela eskiyen çoraplarla oyuncak yapmak. Çok sevdiğiniz çorapların atamayacağınız veya eskidiği için artık kullanılamayacağına inanıyorsanız, ellerinizin gücüyle yapabileceğinize inanıyorsanız, onları çocukları sevindiren harika oyuncaklara dönüştürün. Yapmanız gereken tek şey, çocukların seveceğini düşündüğünüz karakterlere uygun çorapları kesmek, doldurmak ve dikmek.

Karton Tabaklar ile Duvar Dekorasyonu

Bunlar geri dönüştürülebilir ürünler olduğundan, kağıt veya karton tabaklar, geri dönüşüm için en yaygın fikir olan malzemelere örnektir. Bu günlerde en popüler duvar plakası projelerinden biri eski kağıt tabaklar kullanılarak yapılabilir. Kesilmiş kağıt tabaklara balık, çiçek, kalp ve diğer şekilleri çizebilir ve bebeğinizin odası dekoruna renk katmak için duvarlara asabilirsiniz. Ayrıca karton levhalar üzerine farklı desenler çizerek bunları başka bir formata dönüştürebilir ve duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Karton tabaklar ile duvar dekorasyonu duvarda çok hoş duran bir dekorasyondur. 

Ampullerle Yapılmış Minyatür Vazolar

Ampullerin ve lambaların geri dönüştürülmesi, bunları üretmek için kullanılan cam ve metali yeniden kullanarak kirliliği önlemeye yardımcı olur. Ampullerin Yeniden Kullanılması Çeşitli geri dönüşüm projelerinde içindeki filament çıkarılarak üflenen veya kullanılmayan ampuller tercih edilmektedir. Boş ampuller küçük bitkilerle doldurularak minyatür vazolar oluşturulabilir veya istenirse atılan ampuller ince hasır ipe sarılıp duvara asılabilir. Alternatif olarak, köknar ağacınızı Noel için süsleyebilirsiniz.

Ahşap Kasalar ile İşlevsel Kitaplıklar

Arık malzeme olarak ahşap da çok fazla olmaktadır. Bu kısımda ise ahşap kasalar ile işlevsel kitaplıklar konusudur. Ahşap sebze ve meyve kasaları, geri dönüştürülebilen ve dekorasyon amaçlı kullanılabilen eşyalardan biridir. Fikirlerini şöyle sıralayabiliriz: Mekanınızın büyüklüğüne göre birkaç ahşap meyve kasasını yan yana ya da üst üste koyarak şık ve fonksiyonel bir kitaplık oluşturabilirsiniz. Meyve kasaları açık renk veya evin rengine uygun tonlarda boyanarak daha uyumlu bir bütünlük sağlanabilir.

Ahşap meyve ve sebze kasaları kullanmanın bir başka yolu da evin etrafında asmak istemediğiniz ama koyacak yer bulamadığınız eşyalar için uygun bir saklama alanı yaratmaktır. Bulduğunuz kutunun boyutuna göre çocuğunuzun odasındaki oyuncaklar ve diğer mutfak eşyaları için kullanabilir veya oturma odanızda dergi, gazete ve kitap saklayabilirsiniz.

Cam Şişeler ile Aydınlatma Ürünleri

Üretiminde cam malzeme kullanılan su ve yağ şişeleri ile birçok sürdürülebilir projeye imza atmak mümkün ve çok eğlenceli.Eksik cam şişeyi kullanabilirsiniz.

Cam kavanozun her tarafına led ışıklar yerleştirerek yatağınızdaki komodinin üzerine yerleştirebilir ve kitap okurken ışığın faydalarından yararlanabilirsiniz. Şişenin dibini kesmek için bir testere kullanabilir ve gaz lambası olarak kullanmak için ters çevirebilirsiniz. Şişenin diğer kısmını ters çevirip içine küçük bir mum koyabilir ve bu kısmı evinizin en güzel köşesinde sergilemek için şamdan olarak kullanabilirsiniz.

Geri Dönüştürmenin Avantajları

Atık işleme ve geri dönüşümenin avantajları, çevrenin korunmasına yardımcı olması ve atık yığınlarını önlemesidir. Aynı ürünü tekrar tekrar satın almaya gerek yok. Kendi ihtiyaçlarınızı oluşturabilir ve bütçenize olumlu etki yapabilirsiniz. Tek başına veya çocukların ve öğrencilerin katılımıyla yapılabilecek bu dönüşümler eğlenceli aktivitelere dönüşebilir.

Çocuğunuza talaşı bir sanat eserine dönüştürme özgürlüğü verin. Büyütülmüş notlar da bu görüntüye eklenebilir. Küçük sanatçınızın yeteneklerini güzel bir ortamda her yerde gösterin.

Eski kıyafetleri oyuncak haline getirebilirsiniz. Eşsiz kesim ve dikim tekniklerimizi kullanarak bebek, hayvan, çocuk arabası gibi pamuk ve kumaştan doldurulmuş hayvanlar yapabiliyoruz. Böylelikle geri dönüşümenin avantajları ile eski eşyalarını israf etmeden kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yapmış olduğunuz eşyalar çok kullanışlı olabiliyor.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir