Ev Dekorasyon Fikirleri

Tül Perde Seçimi Nasıl Olmalı ? Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tül Perde Seçimi Nasıl Olmalı?Evlerimizin en önemli detaylarından birisi de perdelerdir. Günümüzde desenli, renkli ve farklı formda pek çok perde çeşidi bulunmaktadır. Ancak tül perde modellerinin modasının hiçbir zaman geçmeyeceğiniz de söyleyebiliriz.

Hem zarif hem de şık ve kullanışlı bir perde modeli arıyorsanız seçiminizi tül perde modellerinden yana kullanabilirsiniz. Oturma odası ve salon dekorasyonunda sıklıkla yer verilen tül perde modelleri seçiminde dikkatli olmalısınız.

Dekorasyonunuz ile uyumlu ve kullanışlı tül perde seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiği yönündeki önerilerimize göz gezdirebilirsiniz.

Tül Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Tül perde seçerkenmobilyalarınız ve odanız ile uyumlu modellere yer vermelisiniz. Tül perde seçerken şu detaylara dikkat etmelisiniz.

·        Tül perde seçimi sırasında ilk olarak perdenin boyutuna dikkat etmelisiniz. Son dönemlerde kısa perde modellerinin de oldukça popüler olduğu bilinmektedir. Ancak klasik ve şık bir parça istiyorsanız zemine kadar uzun perde modellerini tercih edebilirsiniz. Modern ve daha ferah bir görünüm için kısa tül perde modelleri de sıklıkla tercih edilebilmektedir.

·        Tül perde alırken özellikle kumaşa dikkat etmelisiniz. Perdeler sıklıkla değiştirilen ev tekstilürünlerinden olmadığı için her zaman kaliteli kumaştan yapılan tül perdeleri almalısınız. Dayanıklı ve kaliteli tül perde modelleri ile uzun yıllar temiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

·        Tül perde denildiği zaman akla genelde sade modeller gelmektedir. Ancak işlemli ve gösterişli tül perde modelleri de bulunmaktadır. Eğer evinizin dekorasyonunda mobilyalarınızı gösterişli modellerden seçmiş iseniz perdenizi daha sade modellerden tercih etmelisiniz. Aynı şekilde sade bir ev dekorasyonunu işlemeli ve ışıltılı tül perde modelleri ile bütünleyebilirsiniz.

·        Odaya göre tül perde seçecekseniz oturma odanız için daha sade tül perdeler alabilirsiniz. Ancak salon için daha işlemeli ve kalın kumaşlı tül perdeleri seçebilirsiniz. Yatak odası için tül perde kullanmak istiyorsanız biraz daha ışıltılı ve ağır modeldeki tül perdeler ile bütünlük sağlayabilirsiniz.

Baskılı ve İşlemeli Tül Perde Modelleri

Desenli perdeler ile evinizin havasını birden değiştirebilirsiniz. Özellikle seçiminizi tül perde modelleri içerisinden yapacaksanız yatak odası için desenli tül perdeleri seçebilirsiniz.

Özellikle bir veya iki renk tonu ağırlıklı olarak dizayn edilmiş evler için renkli ve desenli tül perdeler daha ideal bir seçim olacaktır. Ancak baskılı ve işlemeli tül perde modelleri seçiminizde abartıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Göz yorucu bir görünüm elde etmemek için olabildiğince sade tül perde modellerini seçmelisiniz.

Renkli Tül Perde Modelleri

Tül perde seçimi yaparken modern parçaları tercih etmek istiyorsanız kesinlikle renkli tül perde modellerine bakmalısınız. Göz alıcı ve bütünleyici bir dekorasyon stili için renkli tül perde modelleri doğru bir seçim olacaktır.

Tül perde modelleri her dekorasyon stiline ve tarzına uygun olacak şekilde geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Klasik, spor veya avangart tüm dekorasyon stilleri için dilediğiniz tül perde modelini seçebilirsiniz.

İşlevsel Tül Perde Modelleri

Klasik tül perde modelleri yerini daha modern tasarımlı perdelere bırakmaktadır. Stor modeldeki perdelerde bile seçiminizi tül detaylardan yana kullanabilirsiniz. İşlevsel perde seçerek yaşam alanlarınızı daha yaşanılır hale getirebilirsiniz.

Tül perde seçerken kumaşın kalınlığı sizler için en önemli kilit noktalardan biri olmalıdır. Çok kalın bir tül perde kullanışlı olmadığı gibi çok ince modeller de yine işinize yaramayabilir.

Pile sıklığınız odanın büyüklüğüne göre ayarlamalı ve orta kalınlıkta kaliteli bir tül perde almalısınız. Tül perde seçerken önemli olan ışığın uygun derecede eve girmesini sağlamasıdır.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir