Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Tezgahı Fikirleri: Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilir?

İster yeni bir mutfak tasarlıyor olun, ister mevcut bir mutfağı yeniliyor olun, ister mutfağınıza küçük bir değişiklik yapmak istiyor olun. Şüphesiz bir mutfağın en öne çıkan tasarım öğelerinden biri mutfak tezgahıdır. Mutfak tezgahı seçimi çoğu mutfak tasarımcısı için genellikle bir başlangıç noktasıdır. Bunun nedeni tezgahın tipi ve tezgah tasarımının mutfağın geri kalan tasarımını şekillendirebilmesidir. Bu nedenle doğru mutfak tezgahını seçmek önemli bir karardır.

Bu yazıda bir mutfak tezgahı seçmeden önce en yaygın mutfak tezgahı türlerini, her malzemenin göreceli maliyetini ve dikkate almak isteyebileceğiniz diğer faktörleri paylaşıyoruz.

Mutfak Tezgahları İçin En İyi Malzeme Hangisidir?

Göz önünde bulundurmamız gereken ilk şey, mutfak tezgahınız için(sizin için) en iyi malzemedir. Mutfağınızı yenilemeniz için en iyi tezgahı seçmenize yardımcı olmak için artıları ve eksileri ortaya koyduk.

Mermer Tezgah

Mermer, güzel ve eşsiz bir yüzeye sahip doğal bir taştır. Zamanın ötesinde, zarif ve lüks bir tezgah üstü seçeneği kabul edilir. Parlak ya da mat şekilde kullanılabilen mermer tezgahlar, ısıya ve çatlamaya karşı dirençlidir. Kompozit ve granit tezgahlara göre maliyeti daha uygundur. Ancak asitlere karşı hassas olması nedeniyle sirke, çamaşır suyu ve limon gibi maddelerle temas ettirilmemelidir.

Mermer Tezgah
Mermer Tezgah

Kompozit/ Kuvars Tezgah

Kuvars veya mühendislik taşı, malzemeleri bir arada tutmak için reçineyle birleştirilmiş yaklaşık %93 oranında ezilmiş kuvars kristalleri içeren kompozit tezgahlardır. Mevcut geniş renk yelpazesini oluşturmak için pigment eklenir. İşlenmiş taş, geniş renk yelpazesi, renk ve desen tutarlılığı ve uygun fiyatı nedeniyle popülerdir. Çimstone ve kuvars olarak bilinen kompozit tezgahlar, doğal taştan üretilir ve yapısındaki kuvars nedeniyle çok sert ve dayanıklıdır. Çizilme ve darbe gibi durumlarda direnç gösteren kompozit mutfak tezgahları, uzun ömürlüdür. Fazla bir renk sunmasa da sade bir mutfak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Kompozit/ Kuvars Tezgah
Kompozit/ Kuvars Tezgah

Corian Tezgah

Corian, doğal mineraller ve saf akrilik reçineyle harmanlanarak oluşturulmuştur. Kolayca şekil alabildikleri için her mutfak tipinde kullanılabilir. Hiçbir ek yeri olmadığından son derece hijyeniktir ve temiz tutulması çok kolaydır. Üzerinde nesnelerin sürüklenmesi durumunda çizilse de üretici tarafından kolayca onarılabilir.

Corian Tezgah
Corian Tezgah

Porselen Tezgah

Porselen levhalar mutfak tezgahları için giderek daha popüler hale geliyor. Büyük döşeme boyutlarına sahip hafif bir seçenek, mutfakta hem tezgah üstü hem de arkalık olarak kullanılmasına olanak tanır. Isıya ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Porselenin en büyük dezavantajlarından biri de taş ustalarının yüksek üretim maliyetidir. Bunu bir kenara bırakırsak, dayanıklı bir tezgah için mükemmel bir seçenektir.

Porselen Tezgah
Porselen Tezgah

Granit Tezgah

Granit hem çağdaş hem de klasik mutfaklara çok yakışan bir doğal taştır. Doğada bloklar halinde çıkarılarak plaka haline getiriliyor. Lekelenmeye ve bakterilere karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda ısıya ve çizilmelere karşı da dayanıklıdır. Ancak düzenli bir cila ve bakım işleminden geçmesi gerekiyor buda ekstra maliyet oluşturuyor. Eğer düzenli bakım yapılması yüzeyde leke tutmalar ve gözenekler oluşmaya başlar. Bu gözeneklerin bakteri barındırma riski vardır.

Granit Tezgah
Granit Tezgah

Ahşap Mutfak Tezgahı

Ahşap tezgahlar sıcak bir görünüme sahip olmasıyla tercih edilirken her mutfak dolabı ve zeminiyle uyum yakalaması dikkat çekiyor. Suya dayanıklı olmadığı yargısı da gerçeği yansıtmıyor. Uzun yıllar kullansanız bile ahşabın görünümü değişmiyor. Ancak ahşap tezgahlar yüksek ısıya karşı dayanım göstermede diğerlerine göre geride kalıyor. Aynı zamanda ahşap tezgahların yüzeylerinde zamanla aşınma meydana geldiği için düzenli bakım yapmak gerekiyor.

Ahşap Mutfak Tezgahı
Ahşap Mutfak Tezgahı

Laminant Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahı seçimi yapacak olanlara laminant mutfak tezgahlarını da öneriyoruz. Sıkıştırılmış tuğla ve cila tabakasından oluşan laminant tezgahlar, kimyasallara dayanımı ve leke barındırmamasıyla dikkat çeker. Uygun maliyetli bir tezgah almak isteyenler için idealdir. Ancak ısıya ve çizilmelere karşı diğer tezgahlara göre direnci daha düşüktür.

Laminant Mutfak Tezgahı
Laminant Mutfak Tezgahı

Hangi mutfak tezgahını seçmeli sorunuza yukarıdaki tezgah örneklerimizle yanıt vermeye çalıştık. Ancak mutfak tezgahı seçerken dikkat edilecekler arasında en önemli etkenlerden biri de bütçeniz. İlk olarak mutfak tezgahı için ayırabileceğiniz maksimum miktarı belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın önemli olan sadece tezgah fiyatları değil hangi tezgah modelini mutfağınızda görmek istediğinizdir. Ucuz tezgah modelleri tercih etmek yerine yıllarca kullanabileceğiniz ancak maliyetli tezgahları seçebilirsiniz.

Büşra BİNGÖL

Konut ve ticari alan iç mekan tasarımı ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. İlham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Yaşam alanınızın her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de yaşam alanınızı, tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir