Genel Dekorasyon

Modern Dekorasyonda Renk Kombinleri

Aslında renk dediğimiz ışığın farklı şekillerde yansımasıdır. Aynı zamanda bu ışık farklı zeminler üzerine çarparak yansımalar yani ışık dalgaları oluşturur. Bu ışık dalgaları da ortamda hızla yayılarak gözümüze ulaşır. Işık dalgalarını bizim algılama şeklimiz de renkleri oluşturur. Herhangi bir zemine çarpan tüm dalga boyları aynı anda hep beraber gözümüze çarparsa biz bunu beyaz olarak görürüz. Aynı şekilde tüm ışık dalgaları zemin tarafından soğurulur ve gözümüze hiç ışık dalgası ulaşmazsa biz bunu siyah olarak algılarız. Bu ışık dalgalarının görüş açımızı, psikolojimizi ve hayatımızı ne denli etkilediğini düşünürsek hayatımızda ne kadar önemli olduklarını da anlamış oluruz. Modada, sanatta, hatta müzikte bile ayrı bir önemi olan renkler tabiki hayatımızın merkezindeki evlerimizde de oldukça önemlidir. Bu yüzden de modern dekorasyonda renk kombinleri üzerine düşünülmesi gereken, araştırılması gereken bir konu haline gelmiştir. Renkler ve tonları ne kadar güzel olsa da bazı renkler bir araya geldiklerinde ortaya oldukça rahatsız edici bir yansıma çıkar. Bu sebeple renkleri kombinlemek, hangi renklerin hangi renklerle kullanılacağını bilmek önemli bir noktadır. Biz bu yazımızda en huzur verici ev dekorasyonlarında renkleri kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekir, hangi renkler hangi renklerle kombinlenir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl yaratılır?

Renklerin kendi içerisinde anlamları vardır. Hangi havayı ve tarzı yansıtmak isterseniz ona göre o rengi ortaya çıkarabilirsiniz. Mesela sarı rengi. Sarı renk tonları ev dekorasyonunda çok büyük mobilyalarda pek tercih edilmez. Çünkü sarı, aşırı dikkat çekici bir renktir. Uyarı anlamına gelen trafik ışıklarında da sarı tercih edilir. Dünyanın bir çok yerinde taksilerin, ticari araçların renginin sarı olması da bu sebeptendir. Ev dekorasyonunda ve giyim gibi konularda ise sarı daha çok hüzün anlamına gelir. Sonbaharın o hüzün veren havasını evlerimize de yansıtır. Baskın bir renk olduğu için de özellikle canlı tonları ile kullanıldığında odak noktası olacak kadar güçlüyüm, kendime güvenliyim anlamına gelir. Ev dekorasyonunda sarı renk tonlarını siyah gibi zıt renk kombinlerinde ya da turuncu gibi uyumlu renk tonları ile kombinleyebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir