Genel Dekorasyon

Küçük Pencereler İçin Perde Seçimi

Perdeler odanın süsüdür. En soğuk evleri bile sıcacık hale getirir, evi ev gibi yapar. Perdesi ve halısı olmayan bir yer ev gibi değildir. Evden uzakta kalan bir süre yurtta ya da otelde kalmak zorunda kalanların evlerine geldiklerinde ilk yaptıkları halıya basmaktır. Dekorasyonda ve ev döşemesinde bu kadar önemli bir yer olan perde seçimi nasıl yapılmalıdır? Perde seçimi yapmak için öncelikle bu perdenin hangi pencerede kullanılacağına, hangi renk bir odada kullanılacağına bakmak gerekir. Ardından tavan yüksekliği, pencerenin ne kadar ışık aldığı ve odanın gün içerisindeki sıcaklığına bakılır. Küçük pencereler için perde seçimi ile büyük pencereler için perde seçimi farklı şekillerde yapılır.

Öncelikle odanızın genel tarzını belirleyin

Sıcacık renklerin sardığı, etrafınızı capcanlı ve dinamil bir havanın sardığı oda tarzı mı istersiniz yoksa biraz daha cool, daha havalı ve mesafeli ciddi bir oda ortamı mı? Kocaman salonunuzun küçük pencerelerini oldukları gibi küçük göstererek sevimli bir hava katmaya ne dersiniz? Kısa perdeler her zaman odaya sevimli bir hava katarlar. Ciddi bir ortam için uzun, büyük perdelere ihityacınız vardır. Küçücük pencerelerinizi tavandan yere uzanan kocaman perdelerinizle büyük bir pencere gibi de gösterebilirsiniz. Küçük pencereler için kullanılan bir diğer şık perde modeli ise jaluzi perdelerdir. Jaluzi perdeleri ahşap, plastik gibi farklı materyallerden de bulabilirsiniz.

Perde dekorasyonu

Hangi perde modelini seçeceğinizin dışında bir de bu perdeleri dekore etme işi var sırada. Perdelerinizi farklı farklı tarzlarda dekore edebilirsiniz. Mesela kruvaze tarzı perdeleri duvara monte edilen perde bağları ile tutturablilirsiniz. Burada zincir gibi kurdele gibi ya da mıknatıslı değişik malzemeler kullanabilirsiniz. Gün içerisinde ihtiyaca göre bağlanıp yeniden açılabilen modeller olmasının yanında sabit kalanlarından da tercih edebilirsiniz. Ayrıca otomatik perdeleri de unutmamak lazım. Hemen hemen hayatımızdaki her şeyin otomatikleştiği şu günlerde tabiki perdelerin de otomatik kapanıp açılanları yapıldı. Bunlar tıpkı panjur gibi yukarıdan aşağı doğru inen perdeler olabilir. Bunun yanında kruvaze tarzı perdelerin de otomatik olarak açılıp kapanan modelleri mevcuttur. Dar pencereler için perde modelleri yazısıyla farklı fikirler edinebilirsiniz.  

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir