Mutfak Dekorasyonu

İskandinav Tarzı Mutfak Modelleri

Yeni nesil mutfak dekorasyonlarında yemek odası ile mutfaklar birlikte hazırlanmaya başlandı. Son zamanlarda salonun bir kenarında yer alan veya kendine özel bir alanı olan yemek odaları giderek azalıyor. Herhangi bir mobilya mağazası ve kosept store a gittiğinizde de bu sadece yemek odası olarak kullanılan takımları pek göremiyorsunuz. Yeni nesil mutfak dekorasyonlarında farklı yerlerden esen çeşitli rüzgarlar da hakimiyetini gösteriyor. Özellikle yakın zamanda ülkemize giren ve oldukça etkili olan kuzey rüzgarlarından bahsetmek lazım. Genel olarak iskandinav tarzı olarak adlandırılan bu dekoratif özellikler tüm odalarımızda kendisini gösteriyor. Sık sık aranan, hakkında çok bilgi bilinmediği için yanlış yönlendirilen iskandinav tarzı mutfak modelleri hakkında hızlı bir araştırma yapalım. Bilmeyenlere öğretelim bilenlere de yeni bilgiler verelim istedik. Sadece beyaz dolapları bir araya getirip masif bir masa ile iskandinav tarzı dekorasyon yaptığını düşünen tasarımcıların işlerini zorlaştıralım istedik. Her dekoratif tarzın kendi içerisinde bir felsefesi vardır. Tıpkı klasik, minimalist akımlar gibi. Bu felsefelerin geliş kaynağı ise genel olarak kültür ve coğrafyadır. Dünyanın bir ucundan gelmiş dekorasyon fikirlerinin nedenini niçinini, hangi mobilya tarzlarının nasıl kullanıldıklarını bilmezsek bu dekorasyonu tam olarak uygulayamayız.

Iskandinav tarzı tüm dekorasyonlarda olduğu gibi iskandinav tarzı mutfak modellerinde de şıklıktan ziyade kullanışlılık ön plandadır. Sıcak ve samimi bir ortamdan ziyade de aydınlık ve ferahlık ön plandadır. Kışın çok uzun sürdüğü, karın aylarda yerde kaldığı ve günlerce gece yaşanan kuzey ülkelerinde aydınlık, parlak odalar en önemli noktadır. Güneşin doğduğu günlerde gün ışığından en fazla olacak şekilde yararlanmak için elimizden geleni yapalım demiştir. Ne varsa hepsini beyaz gibi ışığı yansıtıcı renklerden kullanmışlar. Ama çizgimizi koruyalım o yüzden araya siyahlı grili yani mesafeli renklerden de desenler atalım demişler. Ama bu desenler çiçekli böcekli böyle sevimli olmasın, geomretrik desenli yazılı harfli falan olsun soğuk olsun. Iskandinav mutfak modelleri örnekelerine bakarken ne kadar ferah olduğunu aynı zamanda ne kadar mesafeli olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir