Mutfak Dekorasyonu

İskandinav Mutfak Tasarımları

Yeni ev dekorasyonlarının yükselen trendi, iskandinav ev dekorasyonları. Bu dekorasyon tarzının örnekleri genel olarak salon ve oturma odası olarak gösterilse de aslında mükemmel mutfak ve yatak odası dekorasyonu fikirleri de vardır. Hatta bu işi abartıp direk tüm mutfağı hazır iskandinav mutfak tasarımları olarak hazırlayan tasarımcılar bile vardır. Ikea gibi kuzeyli mobilya markalarının hayatımıza soktuğu bu tarzı yerli tasarımcılar da oldukça ilginç bulmuş, benimsemişlerdir. Sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirdiğiniz ferah mutfaklar ile mükemmel bir bağlantı kurulan iskandinav tarzı mutfaklara gelin biraz daha yakından bakalım. Bu mutfakların özellikleri nelermiş, iyi yönleri ve kötü yönleri nelermiş?

Sadelik genel olarak herkes tarafından sevilen ve beğenilen bir tarzdır. Açık renkler, soft tasarımlar hemen hemen herkes tarafından severek uygulanır. Yeni nesil ev tasarımlarında binanın girişinden tüm odaların kapılarına kadar her şey sadelik felsefesi bazında hazırlanır. Oda tasarımları evin genel temasından kopmadan var olan ürünleri kullanarak da hazırlanır. Iskandinav mutfak tasarımlarının genel özelliklerine şöyle bir bakmak istersek, ilk olarak sadelik konusundan başlamamız gerekir. Renklerin sade olduğu tasarımlarda desenler de aynı şekilde sadedir. Çiçekli böcekli desenlerin yerine genelde düz geometrik çizgiler kullanılır. Krem rengi gibi beyaz gibi açık renklerin üzerinde siyah gibi füme rengi gibi koyu renk tonları tatbik edilir. Bu renk zıtlıklarının kontrastını iskandinav dekorasyonlarında sık sık görürüz. Kumaş olarak ise genelde el dokuması yünlü kumaşlar tercih edilir. Soğuk ülkelerin kültürel dokularında yer alan yapay veya gerçek hayvan kürkleri de en sık kullanılan detaylardan bir tanesidir.

Pastel renk tonu detaylar her daim açık renk tonları ile mükemmel bir uyum yakalar. Evlerimizde açık renk tonlarında dekorasyon yaparken pastel rengi perdelerde, yerdeki halıda veya benzer aksesuar detaylarında rahatlıkla kullanabiliriz. Mat ve pastel renkler bulundukları ortamda aykırı bir duruş oluşturmadıkları için şık ve hoş bir görünüm oluştururlar. Doğal malzemenin ön plana çıktığı tasarımlarda açık renk tonlarının bu hali oldukça ilgi çekicidir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir