Genel Dekorasyon

İskandinav Dekorasyon Modelleri

İskandinav dekorasyon modelleri, bizim evlerimizde dekorasyonun aksine sade, sadelikten öte neredeyse boş gibi görünen ev dekorasyonlarıdır. Şimdilerde minimalist dekorasyon tarzı olarak adlandırılan tarz tam olarak iskandinav dekorasyonu modelidir. En az sayıda eşyanın, en fazla verim alabilecek şekilde kullanıldığı odalar. Bu ev dekorasyonlarında beyaz renk temel renk tonudur. Çok soğuk olan kuzey ülkelerinin dekorasyonlarında da capcanlı renkler beklemek haksızlık olurdu sanırım. Adamlar yılın neredeyse tamamını soğuk, karın altında geçiriyorlar. Dışarısı sürekli kapalı evler soğuk olunca da onlar da doğasına uyum sağlamışlar. Enterasan olan şu ki kuzey evlerininin çok büyük bir kısımında genel ısıtma sisyemlerinin yanında bir de oda bazlı ısıtma sistemleri vardır. Bu ısıtma sistemleri genellikle büyük seramik veya emaye sobalardan oluşur.

Iskandinav dekorasyonlarda beyaz renk tonunun hakimiyetinde diğer renkler az da olsa kullanılır. Beyazın en sevdiği renk olan grininin bin bir tonunu bu tarz evlerde görebilirsiniz. Koyu gri tonlarının siyah ile tamamlandığı da olur. Puf gibi minder gibi yan mobilyalar özellikle kullanılır. Kuzeyin soğukluğu nasıl insanlarını etkilemişse aynı şekilde evlerini, ev dekorasyonlarını da etkilemiştir. Yani beyaz, gri, soğuk ve mesafeli ev dekorasyonları onların en sevdikleridir. Kiminde hardal sarısı detayların, turkuaz rengi aksesuarla dekorasyona renk katıldığı örnekler bulabiliriz. Norveç, isveç ve finlandiya gibi kuzey ülkelerinin ev dekorasyonlarından çeşitli örnekleri galerimizde görebilirsiniz.

Bu dekorasyon modellerinde tüm oda dekorasyonlarında ahşap mobilyalar kullanılır. Genelde lake ahşap dediğimiz cilalanmamış, üzerine hiç bir işlem yapılmamış, ahşabın doğal rengin koruyan tarzları dikkat çeker. Coğrafi koşulların bir yansıması olan mobilya anlayışı aynı şekilde aksesuarları da etkiler. Ev dekorasyonlarında sıklıkla hayvan kürkü kullanılır. Gerek yapay gerek gerçek olanlarını koltuk örtüsü, kanepe örtüsü, yatak örtüsü, yerde halı olarak görebiliriz. Duvara hayvan postu asma gelenekleri olmasa da hayvan postu, özellikle yabani ayı postu iile büyük yaban domuzu postunu yerlerde görmek mümkündür.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir