Genel Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı

Modern betonarma evlerin ve mimarinin başlamasından önce çok uzun yıllar temel yapı malzemesi olarak taşlar kullanıldı. Bu taşlar yöresine, coğrafyasına göre değişse de temelde aynı mantık üzerine kurulu olarak devam etti. En sıcak iklimlerin hakim olduğu coğrafyalarda sıcak havayı dışarıda tutmak için en soğuk iklimin hakim olduğu yerlerde soğuk havayı dışarıda tutmak için taşlar kullanıldı. Kimi yerlerde çeşitli çamurlardan kerpiçler ya da en eski, ilkel tuğlalar yapılsa da taş, ana yapı malzemesi olarak hep kullanıldı. Şimdi, tarihi yerleşim yerlerinde en eski taş evlerin diğer tüm evlerden çok daha yüksek fiyatlar ile alıcı bulduklarını görüyoruz. Toprak ve ahşap da ne kadar doğal, sağlıklı olsa da ev yapı malzemesi olarak kullanılan en sağlıklı malzeme taştır. Dağların içerisine oyulan mağara tipi evlerin kışın sıcak yazın serin, rutubetsiz ve ferah olması da yine taş, kaya yapı malzemelerinin konforundan gelir. Artık, zaman içerisinde gelişen mimari imkanlar bizlere taş kullanmadan taş etkisi veren yapı malzemeleri geliştirdi. Modern mimaride esneyebilen, daha hafif ve deprem yangın gibi afetlere dayanıklı yapı malzemeleri kullanılmaya başlandı. Doğaldan vazgeçmek istemeyen her fırsatta özüne dönmeye çalışan insanoğlu da ev dekorasyonunda doğal taş kullanımı sağlayarak en azından dekorastif olarak bile olsa evlerine taşı sokmaya karar verdi.

Doğal taşlar ile ev dekorasyonu

Doğal taşları şu anda dilediğiniz büyüklükte ve tarzda bulmak mümkün. Isterseniz her biri birbirinin aynısı olan, aynı şekilde kesilmiş doğal taşlar ile muntazam dekorasyonlar yapabilirsiniz. Isterseniz de doğal olduğu belli olsun şekli bile değişmemiş olsun derseniz aynı şekilde tarzı kendine özgün değişik taşlar bulabilirsiniz. Bu taşları mutfaktan salona, yatak odalarından banyolara kadar evin tüm odalarında dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. Sadece belirlemeniz gereken hangi tarz olacağı. Açık renkli taşları kullanarak mı yoksa kırmızı tarzı tuğla gibi görünen taşları kullanarak mı yoksa tamamen modern fayansları andıran taşları kullanarak mı dekorasyon yapacaksınız buna karar vermeniz lazım. Taş görünümlü duş modelleri yazımız size bu kullanımın farklı alanlarını gösterebilir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir