Mutfak Dekorasyonu

Ankastre Mutfak Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Son zamanların en trend mutfak modelleri ankastre mutfak modelleri. Hemen hemen yapılan tüm yeni evlerde kullanılan mutfak tasarımları ya direk ankastre mutfak ya da buna uyumlu yapılanlardan. Herkesin bayıldığı bu parıl parıl modern mutfakların özellikleri nelerdir? Herkes bir ankastre tutturmuş gidiyor ama kaç kişi biliyor ankastre mutfak nedir, özellikleri nelerdir, seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Bu mutfakların avantajları nedir, dezavantajları var mıdır varsa nedir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik. Ankastre mutfaklar hakkında aklınıza gelebilecek tüm bilgiler sizi bekliyor.

İlk olarak ankastre ne demek?

Ankastre, kökeni italyanca olan bir kelimedir. Bu kelimenin temel anlamı da gömülmüş, entegre edilmiş yani sabitlenmiş demektir. Aslında ankastre kelimesi mobilyalara sabitlenmiş ancak sadece sabitlenme olarak değil kullanışlı olması ön plana alınarak sabitlenmiş anlamına gelir. Yani aslında oturma odası için de salon için de yatak odası için ve hatta banyolar için bile ankastre eşyalar, mobilyalar tasarlanabilir. Tezgahın üzerine sabitlenebilen, istenildiğinde çıkarılabilen ocak ankastre ocak özelliği taşır. Bulaşık makinesinin üzerindeki tezgaha sabitlenebilen, taşınırken sökülebilen ancak yerine ankastre ocaktan başka bir tarzda ocak yerleştirilemeyen mutfak tipleridir. Sadece ocaktan oluşmaz. Son gelişmiş tasarımlarda mini fırınlar, büyük fırınlar, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve tüm mutfaktaki beyaz eşyalar ankastre özelliklerde üretilebilmektedir.

Peki set üstü ocak ankastre olur mu?

Set üstü ocak ankastre olur mu sorusuna şöyle cevap verelim, set üstü ocak sabitlenebilir mi? Hayır sabitlenemez. Ayrıca bu ocağı taşıyabilir istediğiniz yere koyabilirsiniz. Sabitlenemeyen, entegre edilemeyen, taşınabilen yani başka bir eşyanın parçası olmayan hiç bir şey ankastre olamaz. Set üstü ocaklar her ne kadar ankastre ocaklara benzese de farklı özellikleri vardır. Yeni modern tarz ankastre mutfaklara da muhtemelen uyum sağlamayacaktır.

Ankastre beyaz eşyalar hangileri?

Mutfak dolapları içine yerleştirilmiş beyaz eşyaları ankastre olarak adlandırıyoruz. Mesela mutfak dolabı içerisine yerleşebilen hatta dolap kapaklarından üzerine geçirilip sanki mutfak dolaplarının bir parçasıymış gibi görünen bu bulaşık makineleri ankastre bulaşık makineleri olarak adlandırılıyor. Ankastre mutfak dekorasyon fikirleri yazımızdan da dekorasyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir