Mutfak Dekorasyonu

Ada Mutfak Modelleri İle Dekorasyon

Ada mutfak modelleri, yapısı gereği genelde Amerikan mutfak modellerini hatırlatır. Aslında bu iki mutfak modeli birbirinden oldukça farklıdır. Bizim ülkemizde amerikan mutfak modelleri açık mutfak tarzında, salon veya oturma odası ile birlikte kullanılan alanlardır. Normal şartlar altında yurt dışında amerikan tarzı mutfaklar tam olarak bu şekilde kullanılmasa da bizim dekorasyon sektörümüzde bu anlayış kabul görmüş durumdadır. Biz bu yazımızda ada mutfak modelleri ile dekorasyon yapmanın inceliklerini, dekorasyon yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Amerikan mutfak modelleri ile arasındaki farklardan daha sonraki yazılarımızda bahsedebiliriz. Ada mutfaklar, kendi içerisinde iki farklı tezgah sistemi bulunan, özellikle büyük evler içerisinde mükemmel bir konfor sağlayan mutfak modelleridir.

Açık mutfak tarzlarında ada tezgah kullanımı

Ada mutfaklarda iki tezgah vardır, birincisi mutfak dolaplarının altındaki ana tezgah ikincisi ise bu modele ismini veren mutfağın ortasında bulunan tezgah. Açık mutfak tiplerinde bu iki tezgahı yerleştirmek kolay değildir. Orta kısma yerleştirilmesi gereken tezgah gereksiz yer kaplayacak açık tarz mutfağın da aslında sistemini bozacaktır. Bu sebeple açık mutfaklarda bu modelleri kullanmak pek de mümkün değil. Çift tezgahlı yeni nesil mutfaklar dekorasyona çok açık, farklı şekillerde değerlendirilebilen mutfaklardır aslında. Ayrıca hazır mutfak dediğimiz kurulu halde geldiği için de dekore etmesi kolaydır. Kimi tarzlarında lavabo ortadaki tezgahta bulunabilir. Bu durumda ana tezgah ortadaki tezgah olur. Asıl yemek hazırlanan alan burası olurken diğer alan pişirme alanı olarak kullanılabilir. Isterseniz ocak sisteminizi de bu ortadaki alana yerleştirip mutfağın merkezini tamamen buraya alabilirsiniz. Ankastre mutfak eşyaları bu tarz bir dekorasyonda en doğru mutfak mobilyaları seçimidir. Ankastre ocakları dilediğiniz tezgaha yerleştirebileceğiniz için ortamda mükemmel konforu kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

En kullanışlı ada mutfak modelleri

Kimi aileler sürekli yer değiştiren mobilyaları tercih eder. Hem kolaylıkla dekorasyon değişikliği yapabildikleri için hem de misafir durumuna göre evde eşyaları bir kenara koyup daha fazla alan elde edebildikleri için. Ada mutfaklarında da tekerlekli tezgah ile sabit tezgah arasında seçim yapabilme imkanınız vardır.

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir