Salon Perde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonlarda renk tonlarının hem psikolojik hem de doğal etkilerinden bahsetmiştik. Koyu renk tonlarının nasıl etkileri olduğunu açık renk tonlarının nasıl etkileri olduğunu detayları ile birlikte anlatmıştık. Renk seçimini yaptıktan sonra sıra gelir uyumlu renkleri bir arada kullanmaya. Bu yazımızda salon perde renk uyumu nasıl olmalıdır, demode bir salon dekorasyonu oluşturmamamk için neler yapılmalıdır konularından bahsedeceğiz. Peki neden salon perde renk uyumu konusundan bahsediyoruz derseniz, bir salonu en çekici kılan iki nokta vardır. Şık koltuklar ile odanın konseptine uyumlu perdeler. Perdelerin renk açısından tasarım açısından tarz açısından salonun geri kalanı ile uyum içeriisnde olması aslında ortaya harika bir salon tasarımı çıkmasının birinci kuralıdır.

Salonlarımızda modern dekorasyon tasarımları öncesinde klasik, kalın ve genelde kadife kruvaze perdeler kullanırdık. Bu perde renk tonları da genelde toprak renklerinde veya en farklı olarak kahverengi olurdu. Zaman içerisinde tüm alışkanlıkların değişmesi ile birlikte perdelerin hem tasarımalrı hem de renkleri değişti. Bej rengi gibi krem gibi veya kahverengi gibi renk tonlarındaki perdeler tabiki tamamen ortadan kalkmadı ancka genel olarak perde renkleri daha soft pastel ancak iddialı renk tonlarına doğru ilerledi. Salon perde renk uyumu nasıl olmalıdır sorusunun asıl hali salon perdelerinin renkleri neler ile uyumlu olmalıdır? Yani bu perdelerin rengi koltuklar ile mi yoksa halılar ile mi yoksa diğer mobilyalar ile mi uyumlu olmalıdır. Genel olarak dingin ve konforlu bir oda dekorasyonu için oda içerisinde her şeyin birbiri ile uyumlu olması gerekiyor. Bunun dışında temel uyum unsurları ise perdeler ile koltuklardır. Ev dekorasyonunda perdelerin halılar ile uyumlu olması konusunda bir inanış vardır ancak koltuk perde uyujmu çok daha önemlidir.

Salon perde renk uyumu nasıl olmalıdır konusunun ilk maddesi ise tarz açısından da uyumlu olması gerekir. Yani klasik bir odanın klasik bir perde modeli olurken şık bir odanın şık bir perde modeli ile donatılmış olması gerekir.

acik-renk-salon-perdeleri
beyaz-salon-perdeleri
degisik-salon-perdeleri
desenli-salon-perdeleri
en-guzel-salon-perdeleri
farkli-salon-perdeleri
havali-salon-perdeleri
klasik-salon-perdeleri
kruvaze-salon-perdeleri
luks-salon-perdeleri
modern-salon-perdeleri
ok-modern-salon-perdeleri
pastel-salon-perdeleri
renkli-salon-perdeleri
salon-perdeleri
sik-salon-perdeleri
siksalon-perdeleri
spor-salon-perdeleri

Yorum Gönder

İncelemek İsteyeceğiniz Diğer Dekorasyon Fikirleri