Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Oda duvarlarındaki renklerin odanın aydınlatması açısından ne kadar büyük bir önemi varsa psikolojik açıdan da o kadar büyük etkisi vardır. Yıllarca çok büyük krallar, sultanlar tarafından kullanılan saraylara baktığımızda her birinin farklı bir tarzı, farklı bir teması vardır. Bu odaların temaları genelde duvar renkleri ile duvara asılan tablolar ile ve duvar kağıtları ile sağlanırdı. Bazı odalar ışıl ışıl aynalar, açık renk tonlarındaki parlak duvarlarla kaplı iken bazı odalar iç karartıcı karanlık dekorasyonlar, koyu kırmızı veya koyu mavi duvarlarla kaplı olur. Bu sarayların sahipleri devlet başkanları olarak üzerinde tahkim oluşturmak istedikleri kişileri bu karanlık, koyu renkli duvarlı odalarda ağırlarmış. Böylede odanın o boğucu etkisini kullannan devlet adamları konuklarına ne isterlerse yaptırabilir, hangi kararları aldırmak isterse aldırırlarmış. Biz renklerin ne denli etkili olduğunu biliyoruz zaten. Sadece renklerin bu derin etkisinin bu şekilde tarih boyunca kullanılmış olması ilgiçtir. Çapkın prenslerin ülkenin en güzel kızlarını bir araya getirdiği balolar da tamamen aynalarla kaplı aydınlık salonlarda yapılırdı. Buranın ışıltısından gözleri kamaşan kızların aynı zamanda prens karşısında da gözleri kamaşırmış. Ister saray olsun ister malikane ister normal sıradan bir apartman dairesi. Ev dekorasyonunda renklerin etkisi çok büyük ve önemli. Peki bu duvar renklerinin en önemli olduğu oda hangisi? Tabiki çocuk odaları. Gelişim çağındaki çocukların yaratıcılıklarının desteklenmesi, iyi ve sağlıklı uyku uyuyabilmeleri, ders çalışırken odaklanabilmeleri ve dikkatlerinin dağılmamasında duvar renklerinin önemi büyüktür.

Yaratıcı çocuk odalarının duvar renk tonları

Sarı renk uzmanlar tarafından yaratıcılığı destekleyen, özellikle ergenlik çağındaki çocukların hayal dünyasını geliştiren bir renk olarak tanımlanır. Bu rengi en canlı tonu ile kullanmak yerine biraz pastel bir tonu ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üzerine çeşitli renklerden desenler yaparak odaya ayrı bir ambians da katabilirsiniz. Sarı üzerine yeşil renk çok doğal rahatlatıcı bir ortam oluşturur.

Tam bir hayal dünyası rengi, lila rengi

Lila rengi hastanelerde ve bazı kamu kurumlarında kullanılan renklerdendir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisinin olması bu kadar çok tercih edilmesinde etkilidir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir