Mutfak Dekorasyonu

U Şeklinde Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak tasarımları kullanışlı bir kullanım deneyimi sunmak üzerine kuruludur. Tüm tasarımcılar mutfak modelini ortaya çıkarmadan önce bazı planlamalar yaparlar.  Bu planlamaları yaparken de bazı kurallar vardır. Nasıl ki odalarda özellikle de oturma odası ve salon dekorasyonlarında renkler seçerken altı kuralı vardır aynı şekilde mutfak modeli yapılırken de üç kuralı vardır. Bu üç kuralı, mutfak içerisindeki üç ana bölümün birbirine yakın olması gerekir anlamına gelir. Bu üç ana bölüm ise, yıkama alanı, hazırlama alanı ve pişirme alanıdır. Bu alanların her birinde çeşitli mutfak aletleri ile mobilyaları bulunur. U şeklindeki mutfak dolabı modelleri, mutfak tasarımları içerisinde bu üç kuralının en iyi uygulandığı mutfaklardan bir tanesidir. Üstelik bu mutfak tasarımı hem küçük, hem büyük hem de orta boy mutfaklar için aynı özellikleri gösterir.

Yemek pişirme ve servis yapma alanında ocak bulunur. Ocak üzerinde de çoğunlukla davlunbaz vardır. Davlunbaz modelleri mutfakların tasarımlarına göre değişebilir. Yıkama alanında temizlik malzemeleri ile bulaşık makinesi vardır. Tabiki bir de lavabo bu alanda bulunur. Son olarak hazırlama bölümünde ise mutfak tezgahı ile buzdolabı vardır. Bunlar ana bölümler ile ana malzemelerdir. Yani sizin mutfağınızda daha fazla ekipman bulunabilir. U şeklindeki mutfak dolabı modelleri, yerleşimi itibari ile bu üç ana alanın birbirine son derece yakın olduğu, kullanışlı bir mutfak modeli ortaya çıkarır. Diğer mutfak modellerinden l mutfak veya tek duvar mutfaklarda tezgah çok daha kısa ve küçüktür.

Iki kişinin neredeyse aynı anda yemek hazırlaması mümkün değildir. Yedek tezgah eklemek de pek mümkün değildir. Karşılıklı bulunan iki tezgah kalabalık aileler için veya kalabalık misafirler için yemek hazırlamanın en güzel yanlarından bir tanesidir. U şeklindeki mutfak dolabı modelleri daha çok tezgaha yer verir. Ayrıca diğer bütün mutfak dolabı modellerinden daha fazla saklama alanına sahiplik yapar. Ahşap mutfak dolaplarının yanında modern tasarımların da bu tarz mutfaklarda sık sık kullanıldığını görüyoruz.

Küçük modern mutfaklardaki en büyük yardımcılardan biri olan bu mutfak dolaplarının örneklerini galerimizde bulabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir