Oturma Odası Perde Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Modern oturma odası dekorasyonlarında eskiden kullanılmayan bazı akseuarlar kullanılmaya başlandı. Bizim orta sehpa olarak adlandırdığımız sehpalar küçüldü form değiştirdi ve kahve sehpası veya kahve masası olarak kullanılmaya başlandı. Tıpkı bu ve bunun gibi bir çok kavram zaman içerisinde değişti. Ev dekorasyonlarında eskiden çok önem verdiğimiz bir çok şey artık demode oldu ve kullanılmaz hale geldi. Oturma odası perde renk uyumu nasıl olmalıdır sorusu, bir oda içerisinde her şeyin birbiri ile uyumlu olması gerektiğini düşündüğümüz zamanlarda kaldı. O zamanlar biz odalarımızı dekore ederken her şeyin birbiri renk tonlarında olması gerektiğini sanıyorduk halbuki birbirinin tonu renkleri kullanmak aslında yanlış. Günümüz modern evlerinde renk uyumu konusunda daha salaş aynı zamanda da daha estetik bir duruş söz konusu. Öyleyse modern oturma odalarının perde renk uyumları nasıldır?

Perdeler ile genelde koltukların uyumlu olması gerektiği düşünülür aynı zamanda halıların. Renk uyumu demek birden fazla eşyanın aynı rengin tonlarında olması gerektiği demek değildir. Renk uyumu, aynı yerde kullanılan iki rengin birbirini tamamlaması veya boğmaması anlamına gelir. Mesela kırmızı ve yeşili birlikte kullananmazsınız. Ikisi de koyu ve güçlü renk tonları olduğu için uyumsuzdur. Ancak mavi ve beyazı birlikte kullanabilirsiniz çünkü bu renk tonları birbiri ile uyumludur. Mavi koyu ve güçlü olmasına rağmen beyaz sakin ve nettir. Böyle olunca beyaz renk tonu mavi kontrast eder.

Oturma odası perde renk uyumu konusunda koltukların, perdelerin ve halıların aslında oda içerisindeki tüm eşyaların bu genel renk uyumu konusunda nasıl göründüklerine bakmak lazım. Kahverengi, krem rengi ve bej rengi tonlarındaki perdeler genel olarak ortalama bir oturma odası dekorasyonundaki her şey ile uyumludur. Ancak lacivert gibi hardal sarısı ve kiremit rengi gibi güçlü renk tonlarında bir perde kullanmak istiyorsanız o zaman ona göre koltuk takımları seçmeniz gerekir. Lacivert perdeleri bej rengi, kum beji gibi renklerdeki koltuk takımları ile kombinleyebilirsiniz mesela.

degisik-oturma-odasi-perdeleri
en-sik-oturma-odasi-perdeleri
en-trend-oturma-odasi-perdeleri
goz-alici-oturma-odasi-perdeleri
guzel-oturma-odasi-perdeleri
havali-oturma-odasi-perdeleri
kirmizi-oturma-odasi-perdeleri
klasik-oturma-odasi-perdeleri
kullanisli-oturma-odasi-perdeleri
modern-oturma-odasi-perdeleri
oturma-odasi-perdeleri
renkli-oturma-odasi-perdeleri
sik-oturma-odasi-perdeleri
soft-oturma-odasi-perdeleri
tarz-oturma-odasi-perdeleri
trend-oturma-odasi-perdeleri
trendy-oturma-odasi-perdeleri
uyumlu-oturma-odasi-perdeleri

Yorum Gönder

İncelemek İsteyeceğiniz Diğer Dekorasyon Fikirleri