Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolabı Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfağın konumlanışı, mutfak içerisindeki mobilyaların seçimi, bu mobilyaların nerede bulunacağı hatta servis kapısı ya  da penceresinin nerede bulunacağı en eski zamanlardan bu yana kullanım özelliklerine göre belirlenmiştir. Bizim şimdilerde mutfak dolabı renk seçimi nasıl yapılır konusunda takılıp kalmamıza bakmayın, eskiden bir çok şeye daha karar vermek gerekirdi. Özellikle büyük ev ve konakların mutfaklarında çok fazla yemek piştiği, çok fazla misafir ağırlandığı için mutfakların hem fiziksel hem de yerleşimsel özelliklerine daha fazla dikkat edilirdi. Günümüz modern dünyasında mimarlar ve iç mimarlar bizim için bunu zaten yapıyor. Gerekli tüm detayları belirliyor. Hatta bir çok hazır evin mutfak dolabı renk seçimi de bu mimarlar tarafından yapılıyor. Ancak eğer siz isterseniz en başından kendi mutfak dolabı renginizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Modern mutfak dekorasyonlarına baktığımızda renklerin ne kadar önemli bir rol oynadığını rahatlıkla görebiliriz. Işığı yansıtması, küçük ya da büyük alanların derinliğine etki etmesi gibi değişik açılardan dikkat çekici bir etkisi vardır. Salonlar ile oturma odalarında odanın dekorasyon belirleyicisi oturma gruplarıdır. Bu yüzden de bu mobilyaların renk seçimi çok önemlidir. Tıpkı bu odalarda olduğu gibi mutfaklarda da mutfak dolabı renk seçimi çok önemlidir. Çünkü genel tarzı, dekorasyo stilini asıl belirleyecek olan budur. Renklerin dili vardır, hem psikolojik hem de fizyolojik etkileri vardır bunlardan daha önce bahsetmiştik. Peki ferah ve aydınlık bir mutfak dolabı renk seçimi nasıl yapılır? Hangi renkler ferah bir mutfak için uygun değilidir? Burada ferah ve aydınlık bir mutfak örneği verdik çünkü mutfaklarımızın aydınlık olması en önemli noktalardan bir tanesidir. Tabi cool havalı mutfak dekorasyonu hazırlamak isteyenler de olabilir, o zaman onların daha eskitme tarzında ahşap koyu renk tonlarında mutfak dolapları seçmesi gerekir.

Yatak odalarında sıcak bir ortam için doğal renklerin canlı tonlarını kullanmaktan bahsetmiştik. Aynı durum mutfaklarda da geçerlidir. Mavi gibi yeşil gibi canlı renk tonları mutfaklarda içimizi açar. Tabi, vazgeçilmez renk beyaz ile kremin tonlarını da unutmamak lazım.

Farklı örnekleri galerimizde değişik tasarımları ile görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir