Genel Dekorasyon

Modern Yeni Sezon Mutfak Kiler Dolapları

Ev dekorasyon uygulamalarının en çok ayrıntı barındıran yerlerinden bir mutfaklardır. Dolap ve stok sistemlerinden temizleme, pişirme işlemlerinin gerçekleştirildiği ünitelere kadar pek çok eşya ve aksesuar mutfaklarda en uygun şekilde kullanılmalıdır.

Daha çok gıda maddelerinin konulduğu bölümlere kiler denir.

Kiler bazen bağımsız bir oda, bazen de mutfak içindeki dolap ünitelerinin bir kısmıdır.

Kiler dolabı, daha çok uzun dayanımlı gıda ürünlerinin konulması nedeniyle hem hijyenik hem de uygun hava koşullarında olmalıdır.

Gıdaların Doğru Tasnif Edilmesi Gerekir

Gıda ürünlerinin çeşitliliği, onları muhafaza ederken doğru bir organizasyonla hareket etmemizi gerektirir. Uzun ömürlü bakliyat ürünlerinden yaş sebze ve meyvelere, patates, soğan ve sarımsak bölmelerinden ekmek ve baharat bölmelerine kadar ayrı ayrı oluşturulması gereken kısımlar vardır. Bozulma olasılığı olan, kısa sürede kullanımı zorunlu olan gıdaların ön plan bölümü olmalıdır. Bozulma riski olan gıdalarımızı evlerimizdeki bir başka teknolojik kiler bölmesi olan buzdolaplarımızda muhafaza ediyoruz.

Bu kısımlar da ayrı ayrı özen ister. Ekmek bölmesinin hava ile teması kesilmelidir ki ekmekler kurumasın. Soğan ve patatesler birbirine temas etmemelidir ki soğanlar hızla çürümesin. Buna benzer pek çok ayrıntıya titiz bir şekilde dikkat edilmezse kiler dolabınız amacını yitiren bir karmaşaya ve sağlıksız bir ortama dönüşür.

Kiler Odasında Dolap Ve Raf Düzeni

Kiler, bağımsız bir odadan oluşsa bile kiler odası dolapları, bu odanın organize olmasını sağlarlar. Bazı gıdalar ve malzemeler için açık bir raf sistemi, bazı gıdalar için de kapalı ve korunaklı bağımsız bölmeler olmalıdır.

Kiler dolabı eski zamanlardaki gibi tekil bağımsız küçük bir dolap da olabilir.

Günümüzde hijyenik ve pratik kiler dolapları farklı boyutlarda ve niteliklerde bağımsız üniteler olarak satılmaktadır.

Ekonomik Kiler Dolapları

Oldukça kullanışlı ve ucuz kiler dolapları, farklı firmaların farklı tasarımları ile evlerde yerini almaktadır.

En önemli ayrıntı gıda ürünlerini sağlıklı bir şekilde uzun süre muhafaza edebilecek malzemelerle üretilmiş dolaplar olmalıdır. Dolap yapısında uçucu ya da zamanla aşınma sonucu kimyasal etki üretecek malzemeler kullanılmamış olmalıdır.

Mutfak yaşamımızdaki önemli bir noktadır. Mutfak düzenini ve gıdaları muhafaza eden kiler bölüm ve dolapları, mutfağın amaca hizmet eden en önemli detaylarıdır. Mutfağın düzeni, iyi organize edilmiş bir kilere bağlıdır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir