Ev Tekstili

Modern Kruvaze Perde Tasarımları

Kruvaze perde tasarımları, kullanıldığı oda içerisinde adeta prensler ve prenseslerin yaşayacağı düşünülerek hazırlanmıştır, ya da en azından öyle bir his bırakır. Kalın ve genelde kadife perdelerden hazırlanan bu ihtişamlı perdeler, odaların havasını dokusunu hatta ışığını bile değiştirir. Tarihin oldukça eski zamanlarından beri kullanılan bu kruvaze perdelerin tasarımları bile zaman içerisinde değişti.

Aşırı ağır yapısı ve havası sebebiyle çok kullanışlı olmayan bu perdeler de modern kruvaze perde tasarımları adı altında daha sade, daha yumuşak geçişleri olan perdeler haline geldi. Modern zamanların modern kruvaze perdeleri kadife kumaşlar yerine keten ve benzeri hafif kumaşlardan üretiliyor. Aynı şekilde ince kumaşlarda ince dokulu perde düzenleyicileri de kullanılıyor.

Modern kruvaze perde tasarımları genelde daha açık renk tonlarında tasarlanıyor. Açık renk olmalarının dışında aynı zamanda spor desenli olanları da var. Eski zamanların perdeleri desensiz sade modellerden oluşurdu. Şimdilerde ise minik çiçek desenleri en çok tercih edilen desenlerden. Peki kruvaze perde tasarımları hangi odalar ve hangş tarz dekorasyonlar için uygundur? Kruvaze perde tasarımları tüm oda dekorasyonlarında kullanılabilir. Eğer uygun bir pencereniz varsa bu perdeleri banyolarınızda bile kullanabilirsiniz. Modern zamanların narin perdeleri eskisi gibi kalın ve ağır değildir. Bu yüzden de bu perdeleri kullanabilmek için çok aşırı ağır ve klasik bir dekorasyona ihityacınız aslında yok. Sadece renk uyumu olmasına dikkat etmek lazım. Tabi son derece spor bir oturma odası dekorasyonunda da kruvaze perde kullanmak pek uygun olmaz. Tarzı ne kadar değişirse değişsin kruvaze perdeler yine de diğer bir çok perdeye göre daha klasik kalır ve kalmak zorundadır.

Modern kruvaze perde tasarımları kendi içerisinde iki çeşide ayrılır, birincisi uzun olup yere kadar uzananlar ikincisi ise daha kısa olanlar. Özellikle mutfak perdesi olarak genelde kısa olanlar kullanılır. Pencereleriniz yerden çok yüksekse ve küçükse eğer alan da küçükse bu tarz bir perde kullanabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir