Mutfak Dekorasyonu

Modern Dar Mutfak Modelleri

Mutfaklar, ne kadar zekice tasarlansa da asla ne kadar eşya ekleneceği kestirilemeyen alanalardan bir tanesi. Dar mutfak modelleri, mutfak dekorasyonu içerisinde dekore edilmesi en zor olan mutfaklardan bir tanesidir. Hem dolap yerleşimi bakımından hem de eşya yerleşimi bakımından en iyi iç mimarları bile planlama yaparken oldukça zorlar. Modern dar mutfak modelleri dekorasyonunda özellikle ilk dikkat edilmesi gereken nokta aydınlatmadır. Pencerenin bu mutfak yerleşiminde nerede olduğu çok önemlidir. Yemek yapılan ve hazırlanan yerler olduğu için aydınlık olmaması durumunda can sıkıcı bir ortam haline gelir. Aydınlatma iki konuya bağlıdır, birincisi pencerenin konumu diğeri ise ışıklandırmadır. Işıklandırma, sadece geceleri ve gün batımından sonra ihtiyaç duyulan bir detay gibi gelse de aslında tüm zamanlarda önemi büyük olan bir detaydır. Kış aylarının uzun sürdüğü, yağmurlu günlerin güneşli günlerden çok olduğu kuzey bölgelerinde gün ışığından daha çok aydınlatma ışıkları kullanılabilir. Göze direk gelmeyen aydınlatmalar, dar mutfak dekorasyonlarında alana derinlik katarak daracık mutfakta kendinizi daha rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir.

Modern mutfakların özellikleri

Modern mutfaklar, güzelliğin kullanışlı olması ile birlikte algılanan alanlardır. Yani teknik olarak ne kadar şık ve estetik olmasından ziyade alanın nasıl kullanıldığı, ihtiyacınız olan şeylerin ne kadarının kolay ulaşılabilir olduğu, duvar renkleri ve dolap renkleri ile doğal ışığı ne kadar kullanabildiği gibi detaylara bağlıdır. Mutfak duvar renkleri genel olarak açık renk tonlarında boyansa da yine ışığı yansıtan aydınlatıcı sıcak renk tonlarını da mutfaklarınızda tercih edebilirsiniz. Hardal sarısı ve koyu yani sıcak sarı renk tonları, günümüz mutfaklarının en gözde renklerinden. Bu duvar renkleri, doğru dolaplar ile kombinlendiğinde küçük mutfak alanlarında sıcak ve samimi bir ortam oluşturur. Dar mutfaklarda tercih edilen iki yönlü mutfak yerleşimini, bu tarz sıcak renk tonları ile dengeleyebilirsiniz. Yani, bir tarafını daha açık renk bir tarafını daha koyu renk boyayarak, kendi tarzınızı yaratabilirsiniz. Dar ve geniş mutfak karşılaştırmaları ile en gözde mutfak tasarımları örneklerini 20 modern mutfak tasarımı yazımızda görebilirsiniz. Ayrıca her yerde göremeyeceğiniz modern dar mutfak modellerine de galerimizden bakmayı unutmayın.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir