Ev Dekorasyon Fikirleri

Mobilya İade Şartları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Mağazadan ya da internet üzerinden aldığımız mobilya iade şartları nelerdir? konulu yazımızda tüketici hakları ürün iade şartları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Aldığınız mobilyayı mağazadan ya da internet üzerinden satın alınması durumunda iki farklı durum ortaya çıkmaktadır.

1- Mağazadan Satışlarda İade Nasıl Olur?

Hepimizin yanlış bildiği bilgiyi düzeltmekle başlayalım. 6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda Mağazadan görerek satın alınan ürünlere cayma hakkı tanınmamıştır.  Hiç bir mağazanın aldığınız mobilya ürününü ne sebeple olursa olsun iade almasını bekleyemezsiniz.

Bu durumu değiştiren bir kaç maddenin olduğunu unutmamalıyız. Mağaza ile aranızda iade edilebilir, cayma ve pişmanlık haklarınızı kullanabilrsiniz diye bir sözleşme varsa bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Cayma hakkınızın var olduğu sözleşmeli durumlarda mobilya iade hakkınızı size verilen süre dolmadan fax posta ve benzeri araçlarla caymak istediğiniz ürünü mağazaya bildirmelisiniz.

2- İnternetten Alınan Mobilya İade Şartları Nelerdir?

6052 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunda internet üzerinden alınan ürün hiç bir şart gerektirmeden 14 gün içerisinde iade edilme ve cayma hakkına sahiptir.

3- Tüketici Hakları Ürün İade Şartları Nelerdir? ( Tüketici soru ve cevapları)

Soru: Merhaba mağazadan baza aldik senet yapıldı. Aldigimiz bazanin fiyati yüksek geldi. Ürünü teslim etmeden cayma hakkini kullanmak istedik ama mağaza ürünü almayacağını söyledi. Ne yapabilirim ?

Cevap:Merhaba taksitle satış sözleşmesi yaptıysanız 7 gün içerisinde cayma hakkına sahipsiniz. Bu yüzden 7 gün içerisinde cayma hakkını kullandığınıza dair bildirimi taahhütlü olarak posta ile göndermenizde fayda bulunmaktadır.

Soru:Merhaba,cumartesi günü akşam saatlerinde bir koltuk takımı siparişi verip, kredi kartıyla tek çekimle ödeme yaptik. Fakat eve geldiğimizde koltukların yemek odama uymayacağını fark ettim. Pazartesi günü arayıp vazgeçtiğini söylesem, para iadesi yapılır mı, yani 2gun sonra vazgeçme hakkım varmı. Bir de para kesintisi yaparlar mi? Tesekkurler.

Cevap:Mağazadan almış olduğunuz için firmanın cayma hakkı tanıması zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak mal teslim edilmediği ve aradan uzun bir süre geçmediği için size kolaylık sağlayacaklarını düşünüyoruz. Firmanız ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır. Herhangi bir kesinti yapma hakları bulunmamaktadır. Detay için ilgili yazımız aşağıdadır.

Soru:Merhaba kolay gelsin. X Mağazasından 26/07/2018 günü eşya aldım 2850 tl kapora verdim toplam değeri 17850 yani 15.000 borcum kaldı ve bunu 12 ay vade ile aylık 1250 tl elden taksitle ödeyeceğim. Ürünler henüz gelmedi, teslimat olmadı. Herhangi bir sebep bildirmeden yani beğenmedim diyerek cayma hakkımı kullanabilir miyim?

Cevap:Merhaba normalde mağazadan alınan ürünlerde cayma hakkı bulunmamaktadır ( firma kendi inisiyatifi ile böyle bir ayrıcalık tanımamış ise). Bu tür durumlarda mobilya ve benzeri firmalar, ürünlerin özel üretim olduğunu ve üretime başlandığını bu yüzden iade olmayacağı gibi sebepleri öne sürerler. Size tavsiyem ilk olarak satış sözleşmenize göz atmanız, sözleşmede teslim tarihi bulunup bulunmadığına bakmanız, bu konuyu firma ile aranızda halletmeye çalışmanız olacaktır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir