Bahçe Dekorasyonu

Kış Bahçesi Hazırlıkları

Yazın balkonlardan bahçelerden eve girmeyenleri, kış boyunca sıkıntılı günler bekliyor. Temiz havanın gün ışığının keyfini her daim sürmek isteyenler ise kendilerine kış daha gelmeden havalar soğuyunca kullanabilecekleri bahçeler balkonlar hazırlıyor. Sonbahar aylarının başlaması ile kış bahçesi hazırlıkları da tam gaz başladı. Yağmurlar yağmaya başlayınca bahça gibi balkon gibi açık alanlardaki dekorasyon işlemleri çok  daha zor bir hale gelir. Bu yüzden sonbahar yağmurları ve kış yağmurları start almadan kış bahçelerini düzenlemek gerekiyor. Bahçe ve balkon kültürü özellikle akdeniz bölgesi gibi sıcak yerlerde daha çok gelişmiştir. En çok da kış bahçesi yine bu bölgelerde ön plana çıkar. Kışın çok aşırı soğuk olduğu geceleri sık sık don görülen alanlarda kış bahçesi tasarlamak veya bahçe içerisindeki bitkilerin yaşamasını sağlamak oldukça zordur.

Soğuk havalarda haftasonlarınızı daha keyifli geçirmek, güneşin pırıl pırıl olduğu günlerde üşümeden güneşin tadını çıkarmak için kış bahçelerinden daha güzel bir alternatif olamaz. Kış bahçesi hazırlıkları yaparken isterseniz yazlık bahçenizin etrafına uygun düzenlemeyi yaparak bu bahçeyi kullanabilirsiniz. Isterseniz özel ayrı bir yere kış bahçesi yapabilirsiniz. Açık yazlık terasınızı düzenleyerek kış bahçesi haline getirebileceğiniz gibi balkonlarınızı bile kapatarak minik kış bahçeleri oluşturabilirsiniz. Bildiğiniz gibi kış bahçesi kavramı profesyonel bir bahçe düzenlemesi yapmadıktan sonra tamamen size bağlıdır. Istediğiniz alanı kışın bahçe olarak kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Yurtdışında daha popüler olan porch yani verenda kavramı git gide ülkemizde de yaygın hale gelmektedir. Verendaların kapalı halllerini kış aylarında bahçe gibi kullanabilirsiniz. Isterseniz bunları yazın açık kışın kapalı kullanın.

Kış bahçesi hazırlıkları yaparken bahçenizi yaza da hazırlamayı unutmayın. Açılıp kapanabilir paneller, her yaz başında ve kış başında yeniden bir düzenleme işlemi yapmaktan daha kolaydır. Yenilenebilir güneş panelleri ile üzerini daha kullanışlı aynı zamanda faydalı hale getirebileceğiniz bu çatıları yazın açabilirsiniz. Modern kış bahçesi örnekleri yazımıza göz atabilir, çeşitli örnekleri galerimizde görebilirsiniz

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir