Geri Dönüşüm Fikirleri

Kendinizin Yapabileceği Sehpa Modelleri

 

 

 

Sehpalar oturma odaları ve salonların vazgeçilmez parçalarıdır. Ama ne yazık ki diğer mobilyalarımızda olduğu gibi sehpalarımızı  da hep mağazalardan alıyoruz. Oysa ki evde eski malzemelerden, kendi zevkimize göre mükemmel sehpalar yapabiliriz.

Dekorcenneti.com olarak , kendi sehpanızı kendinizin yapmanız için bu yazımızda görü dönüşümle dekorasyona bir diğerini ekleyip, geri dönüşüm sehpa modellerini anlatacağız.

Ağaç kütüklerinden sehpa

geri dönüşüm fikirleri (12)

Ağaç kütüğü sehpa çok ilginç fakat bu resimde ki kadar büyük kütükleri bulmanız zor olabileceği için daha küçük boyutta sehpa yapabilirsiniz.  Kütükleri aynı boyutta kesip, bir sabit levha üzerine konumlandırın ve boşlukları tutkal gibi yapıştırıcı bir maddeyle doldurun.

Tel Sehpalar

 

geri dönüşüm fikirleri (9)

 

geri dönüşüm fikirleri (10)

Telleri yapmak istediğiniz şekilde bükün ve plastik kablo bağlarıyla birleştirin. Sehpanızın üzerine da akrilikten bir levha kestirip sehpanızı tamamayın

geri dönüşüm fikirleri (11)

 

Sanayi Tipi Sehpa

geri dönüşüm fikirleri (2)

 

Oturma odası dekoru için endüstriyel tasarım bir sehpa yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, 4 bacak ve L açılardan 8 raylar kesin. Uçlarının düz olduğundan emin olun. Cıvata ve somun ile rayları sabit ve daha sonra sabitleyin. En son olarak da üst kısmına kontrplak  bir levha ekleyip sehpanızı bitirin.

Eski Kapınızı Atmayın Sehpa Yapın 

geri dönüşüm fikirleri (3)

Sehpanızı hangi boyutta istiyorsanız ona göre kapınızı kesin ve kapıdan artan malzemeler ile de ayaklarını ve rafı tamamlayın

Palet Sehpa

geri dönüşüm fikirleri (4)

Eski paletin alt katını çıkartın, alt kattan artan malzemelerden dikdörtgenler kesip paleti biraz yükseltin ve bu dikdörtgenlere tekerler monteleyin. Üzerine kestireceğiniz camdan sonra sehpanız hazır.

Eski Ahşap Parkelerden Sehpa 

geri dönüşüm fikirleri (5)

Bu eski sehpanın ayrı bir cazibesi var… Eski ahşap parkelerden sehpanın iskeletini yapınız ve üst kısmına cam kestiriniz hepsi bukadar.

Ağaç Makara Sehpa

geri dönüşüm fikirleri (6)

Bu makaraları bilmeyenimiz yoktur. Öncelikle bir adet bu makaradan elde ediyoruz ve zımparalıyoruz, eğer sizede resimdeki gibi kitap bölmeleri istiyorsanız uygun gördüğünüz bir materyali makaraya sabitleyin ve dilediğiniz renge boyayın.

Eski Sandıklar Sehpa Olsun

geri dönüşüm fikirleri (7)

Eski sandıkların arka odadan çıkma vakti geldi artık. Sandığınızı odanızla uyumlu dilediğiniz renge boyayın hepsi bukadar. Eğer resimde ki gibi şerit isterseniz, sehpanızın rengi ile uyumlu farklı bir renkten şeritler geçiniz.

Fıçı Sehpa

geri dönüşüm fikirleri (8)

İhtiyacınız olan tek şey bir adet fıçı ve daire şeklinde kesilmiş cam ve sehpanız hazır.

Kütükten Sehpa

geri dönüşüm fikirleri (13)

Düzgün kesilmiş ağaç kütüğüne, eski bir sandalyeden çıkartacağınız ayakları monte edip sehpanızı hazırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir