Teras ve Balkon Dekorasyonu

Kapalı Balkonlar İçin Dikey Bahçe Örnekleri

Kış ayları geldi havalar soğudu diye kapalı evlerimizde kalmak zorunda değiliz. Kapalı balkonlar ve kış bahçeleri tam da bu tarz soğuk havalarda keyifli vakit geçirmek, bahçelerimizdeki balkonlarımızdaki odun sobalarında odunun çıtırtısını dinleyerek sıcak içeceklerimizi içmek için hazırlanmış günlerdir. Biz bu içeriğimizde size harika bir fikirden, kapalı balkonlar için dikey bahçe örnekleri ile bunları nasıl yapacağınız konusunda bahsedeceğiz. Dikey baheçeler veya dikey bahçelendirme sistemleri olarak adlandırılan bu yeni bahçe sistemleri sayesinde en kuru, en sıkıcı ortamları bile renk renk, cıvıl cıvıl bir hale dönüştürmek mümkün.

Avrupanın soğuk yerlerinde normal çiçekleri, bitkileri yetiştirmenin kolay olmadığı yerlerde ısıtma sistemi ile çiçekçilik yapabilmek için ortaya çıkarılan bu dikey bahçelendirme sistemleri bizim ülkemizde de oldukça ilgi gördü. Ağırlıklı olarak ilk kez yollarda, büyük otoban kenarlarında büyük şehirlerde karşımıza çıktı. Sonraları cafe ve restoran dekorasyonlarında kullanılan bu sistemler sayesinde en olmadık yerlerde bile çiçek, bitki, çimen yetiştirmek mümkün bir hale geldi. Şimdi sizlere bu bahçelendirme sistemlerini nerelerde nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Dikey bahçe örneklerini yapmak için aşırı sıcak ve nemli bir ortama ihtıyacınız yok. Bu bahçe sistemleri aşağı yukarı tüm ortamlarda kolaylıkla yetişiyor. Bu bahçe örneklerinde hangi tür bitkileri de kullanacağınıza bağlı ancak genel olarak hafif ılıman bir ortam yeterli. Kapalı balkonlar için dikey bahçe örnekleri bu alanda kullanılabilecek en iyi yeşillendirme yöntemidir. Çünkü bu balkonlar ne kadar ısıtsanız bile sıcaklığını sürekli korumaz. O yüzden de yeşil bir bitki veya canlı bir çiçek tutmak çok zordur. Dikey bahçe sistemlerinin bitkileri diğer bitkilere göre çok daha soğuğa dayanıklı olur. Diğerleri kadar sulamak gerekmez. Bu dikey mekanizmanın arka tarafına hem ısıtma hem de sulama sistemi yerleştirebilirsiniz. Böylece dilediğiniz iklimdeki bir balkonda bunu kullanabilirsiniz.

Kapalı balkonlar için dikey bahçe örneklerinin en güzelleri ile en farklı olanlarını galerimizde görebilirsiniz. Beğendiğiniz örnekler için ne tarz iklim koşulları gerektiği konusunda araştırma yapabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir