Kamelya Modelleri ve Fiyatları

----

Kamelya fiyatları ve kamelya modelleri hakkında sizlere bu yazımızda bilgiler vereceğiz. Kamelya diğer adı ile gazebo, çardak ve kameriye diye isimlendirilmektedir.Genellikle halk arasında kamelya kelimesi daha çok kullanılmaktadır. Kamelya ahşapdan ve metalden olmak üzere iki farklı çeşitte imal edilebilmektedir. İkisi arasında ahşap kamelya mı yoksa metal kamelya mı daha çok tercih edilir diye soru ile karşılaşırsak bu sorunun cevabı ahşap olarak ortaya çıkmaktadır.Şimdi daha detaylıca iki kamelya türünden de bahsedelim.

Öncelikle sizlere ahşap kamelya hakkında biraz bilgiler verelim. Ahşap kamelya metal diğer adı ile demir kamelyaya oranla daha çok tercih görmektedir. İşin özünde kamelyayı ahşapdan yapmak vardır. Ahşap kamelyanın başlıca tercih edilme sebebini şu şekilde sıralayabiliriz;

*Daha doğal bir yapı olarak ortaya çıkması

*Her tarafının en ince noktasına kadar emprenye edilmiş olması

*Metal kamelyaya oranla daha ucuz olması

Sizlere emprenye hakkında da biraz bilgiler verelim; emprenye ahşabı koruyucu özelliği olan kimyasal bir ilaçtır. Emprenye sayesinde ahşapta çürüme, kurtlanma ve böceklenme görünmez.Bugün TSE standartlarında ve kamu kurumu ihale şartnamelerinde kamelyanın olmazsa olmazı emprenye edilmiş olmasıdır. Yolların kenarlarında ve köylerde daha çok gördüğümüz elektrik ve telefon direkleri bilirsiniz ki uzun yıllardır dayanıklıdır. Onlarında bu denli dayanıklı olma sebebi emprenye edilmiş olmasıdır.

Metal kamelyaya gelince azımsanmayacak derecede çokça talep görmektedir. Metal kısımlar elektrostatik toz fırın boya ile boyanmaktadır. Ahşap kısımlarda az önce yukarıda anlattığımız gibi emprenye edilmektedir. Peki metal kamelyanın ahşap kamelyaya oranla tercih edilme sebebi nedir?Şimdi bunları sıralayalım;

*Ahşapa oranla daha dayanıklıdır diye düşünülmüş olması

*Montajının kolay yapılması

*Bakımının daha kolay olması 

En Çok Talep Gören Kamelya Modelleri Nelerdir?

Kamelya modelleri arasında en çok talep gören modeller standart modellerdir. Bu en standart modelleri şu şekilde sıralayabiliriz; 3x3 altıgen, 3x3 kare, 4x4 sekizgen ve 4x4 kare modellerdir.Bu modeller yıllarca en çok rağbet gören tercih edilen ve gözümüzün görmeye alışık olduğumuz modellerdir. Artık kalıpları hemen hemen her kamelya atöylesinde olan hızlıca ve çabuk imalatı tamamlandığı için fiyatları diğer ölçülü kamelya modellerine göre daha uygundur.

Kamelya Alımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle kamelya imalatı yapan firmaları bulup kamelya kuracağınız yerin ölçülerini iletmeniz gerekmektedir. Mesela bazen kamelya için 3 metreye 3 metre beton dökülüp o alana 3 metreye 3 metre kamelya istenmektedir. Bu pek de mümkün olmamaktadır. Çünkü kamelyayı kurarken yere tutturmak için pabuçlar alana sığmamaktadır. Bu yüzden minimum 25 er cm ve ya 50 şer cm fazla beton atılmalıdır.

Ardından kamelyanın kalitesi için araştırmalara başlayabilirsiniz. En önemli özelliklerinden bir tanesi emprenyeli olmasına dikkat etmek gerekir. Kesinlikle vernik, cila veya endüstriyel boya gibi malzemeler kullanılmamalıdır.

Kamelyanın bakımı için ise yaklaşık 2-3 sene sonra kamelyanın rengi güneş ışınlarından dolayı griye dönmeye başlar. İçerisindeki mukavemeti devam etmektedir. Asla cila, vernik veya endüstriye boya kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bu maddelerin dış mekanda koruma özelliği bulunmamaktadır. Emprenye suyu sürerek tekrar kamelyayı canlandırabilirsiniz. Emprenyeyi karadenizparkbahce.com aracılığı ile temin edebilirsiniz


Yorum Gönder

İncelemek İsteyeceğiniz Diğer Dekorasyon Fikirleri