Genel Dekorasyon

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile kültürler arasındaki sınırlar kalkmış oldu. Artık hepimiz hepimizin yaşam tarzını, ne yediğini ne içtiğini, nasıl giyindiğini, evini nasıl döşediğini ve hatta nasıl uyuduğunu bile biliyoruz. Global kültürlerin bu denli birbiri içine girmesi kültürel çeşitliliği azaltsa da bir çok kişi tarafından çok olumlu bir durum olarak görülüyor. Kendini kapatamayan kültür diğer kültürlerden etkileniyor, hangisi baskınsa da diğerini yok ediyor. Göçebe toplumlar diğer toplumlardan tüm zamanlar boyunca uzak kaldığı için kendini koruyabiliyordu. Zaman içerisinde diğer toplumlar ile karşılaşınca kendi özelliklerini kaybetmeye başladılar. Bu da hem kültürel değişim hem de öznelliğin kaybolması anlamına geldi. Bunu başka bir örnekle açıklamak gerekirse, bize ne kadar yabancı ve uzak olmasa da iskandinav tarzı kuzey modelleri ülkemize geldi. Kendi tarzımıza ve kültürümüze farklı olsa da sevildi benimsendi. Hatta herkes her yerde bunu sormaya başladı, iskandinav tarzı dekorasyon nasıl yapılır? Bunun yanında iskandinav tarzı nedir, özellikleri nelerdir sevilen ve sevilmeyen yönleri nelerdir?

Kuzey ülkelerinin sevilen dekorasyon tarzını uygulamak aslında oldukça kolay. Yalnız iskandinav tarzı dekorasyon yapmak istiyorsanız koltuklarınızın, halılarınızın ve aksesuarlarınızın da bu tarz olması gerekir. Parlak parlak tahtaların üzerine kurulmuş kanepeler yerine daha doğal daha farklı koltuk takımlarına ihityacınız var. Yine parlak masalar yerine mat masif ahşap masalara, beyaz renk tonlarında dolaplara ve oldukça büyük bitkilere ihityacınız var. Iskandinav tarzı ev dekorasyonları büyüklüğü ne olursa olsun tüm evlere uygulanabilirdir. Bu da herkesin bu tarzı daha kolay benimsemesini sağlamıştır aslında. Yenilenen veya değiştirilen evlerde hızlı olsun, çok pahalı olmasın ekonomik olsun fikrinden yola çıkarak yapılan bu tasarımları herkes çok sevmekte. Siyah rengin gri renk tonları ile buluştuğu, beyazlıktan göz alıcı bir hale gelen salonları parlak mutfakları ile iskandinav tarzı ev dekorasyonunun en güzel örneklerini galerimizde görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir