Salon Dekorasyonu

Haydi Gelin Salonunuza Bir Dekorasyon Yapalım

2017 trendlerine göz atarak, geniş bir salonunuzun harika bir dekorasyona sahip olması, küçük salonunuzu ise ferah ve büyük görünmesi için harika fikirlerden bahsedeceğiz. Evinizin durumuna göre uygulayabileceğiniz salon dekorasyonu önerileri;

 1. Öncelikle Mobilya

Hepimiz geniş ve rahat mobilyalarımız olsun istiyoruz. Aslında önemli olan; salonumuzda hem istediğimiz tarzı yakalayabilmek hem de rahat olması. Mobilyaları çok seviyoruz; ama onlarla salonumuzu doldurmamalıyız. 2017 trendinin birinci özelliği; salon dekorasyonunda kullanılan ürünlerin az olması. Renk seçeneklerine gelince ağırlık pastel tonları olmak birlikte örneğin; koltuklarınız pastel tonlarında ise koltuk kırlentlerinizden bir ya da iki tane canlı renk olması.

 1. Zemindeki halıları küçültüyoruz

Önceden evlerde yerlere basılmasın diye neredeyse boydan boya kapladığımız halılar maalesef arık kullanılamıyor. Hem evlerde ısınma sorunun çözülmüş olması hem de temizlik açısından büyük metrekareli halılar artık tercih edilmiyor. Parkelerimizin üzerinde, çoğu zaman sadece dekoratif olan halıları kullanıyoruz. Renk ve desenleriyle bizi cezbeden halılar, koltuk renkleri ile uyumlu, fazla dikkat çekmeyen renklerde seçildiğinde dekorasyonunuzu çok güzel tamamlıyor.

 1. Camların süsü: Perdeler

Tavandan yere kadar perdeler; hala çok güzel, hala moda. Ama kat kat perdeler, fonlar artık camlarımızın kenarlarında süzülemiyor. Yeni gözdemiz, zebra stor perdeler. Temizlemesinin kolaylığı, tek bir mekanizma ile hem tül hem de kalın perde olması tercih sebeplerinin başında geliyor. Desenli modelleri ve renkleriyle gözlerinizi kamaştıracak.

 1. Televizyon üniteleri

Televizyon üniteleri mümkün olduğunca minimal olması her salonun gereği. Gerek ailemizle gerekse misafirlerimizle geçireceğimiz keyifli anların tadına varmak için salonun merkezinin televizyon olmaması gerekiyor. Az çekmeceli modeller ya da mümkün ise televizyonu direk olarak duvara monte etmemiz salonumuzdaki merkezi televizyon olmaktan uzaklaştırıyoruz.

 1. Duvarlarımız boş kalmasın

Dekorasyonun karakteristik olmasını sağlayan ürünler hiç kuşkusuz dekoratif ürünler. Yani nedir bu dekoratif ürünler? Öncelikle duvarlarımızda yer bulan çerçeveler, aynalar ve saatler.

Çerçeveler de seçenek çok fazla ve hepsini alıp duvarlarımızda yer bulsun istiyoruz. Klasik bir salonumuzu zengin göstermek için antika modellerini; daha modern bir salon dekorasyonu için ise geometrik şekilleri tercih etmeliyiz.

Aynalar artık işlevselliğin yanında dekorasyonu tamamlayıcı birer aksesuar olarak kullanılıyor. Işığı az olan salonlarımızda ışığın geldiği noktanın karşısında konumlandırılan dikdörtgen bir ayna salonunuza nasıl ışık katacak, uyguladığınızda inanamayacaksınız.

Duvar saatleri; zamanın takipçisi. Onlar da artık tıpkı aynalar gibi işlevsellikten çok dekorasyon amacı ile kullanılan aksesuar. Geniş salonlarda bir duvara asacağınız büyük bir saat, gerçekten dekorasyon zevkiniz olduğunu gözler önüne serecektir.

 1. Salonumuz ışıldasın

Aydınlatma, sağlık açısından önemli bir konu. Gözlerimizi yormadan istediğimiz her yere bakabilmeliyiz. Lambader bu konuda bize en çok yardımcı olacak aydınlatma ürünü. Salon dekorasyonu önerilerinin arasında şunu belirtmeden geçmeyelim; küçük mekanlarda fazla yer kaplamadan sağlıklı aydınlatma sağlarken salonunuza da şıklık katıyor.

 1. Mini mini masalar

Sehpalar; bizim hayat kurtarıcılarımız. Eski orta sehpaların yerini artık renkli küçük sehpalara bıraktı. İstediğiniz renklerde, farklı büyüklükte olan sehpalar hem dekorasyonunuzu tamamlayacak hem de servis yaparken misafirlerinizin gözleri kamaşacak.

 1. Salona bütün etki

Tabi ki tüm bu sonradan alınabilecek olan ürünler salondaki dekorasyonunuz için birer öneri. Ancak asıl dekorasyonun başlangıç noktası; duvarlarınızın rengi. Sakin, pastel tonları tercihi 2017 trendlerinin başında geliyor.

 1. Özel parçaların sergilenmesi için

Gerek çerçeve gerekse bazı aksesuarlarınızı sergileyebileceğiniz; aslında duvardaki kolanları veya hataları dekoratif hale getirmek için kullanılan nişler şimdilerde çok revaçta. Açık renk boyalı bir duvara açılan aynı boy nişlerin etrafını koyu renk çerçeve ile kapladığınızda harika bir görüntü ortaya çıkacaktır.

 1. Salondaki güzelliklerden biri

Salonunuzu bir şekilde dekore ettiniz ama yine de içinize sinmedi mi? Salonunuzu güzelleştirmek ve sıcak bir havası olması için salona canlı çiçekler yerleştirmeyi tavsiye edeceğim. Salonunuzun ışık gören bir yerine, sevdiğiniz ve salonda yetiştirilebilen birkaç çiçek yerleştirdiğinizde havanın hemen değiştiğini göreceksiniz.

 1. Salonunuzda bir duvarı ayırın

Salonunuzda bir duvarı tabandan tavana kadar anılarınıza ayırın. Fotoğraflarla baştan başa döşeyeceğiniz bu duvar salonunuza harika bir duygu yükleyecektir. İster aynı renk çerçevelerle isterseniz direk duvara yapıştıracağınız fotoğrafları seçerken de bu anıları hatırlayıp mutlu olacaksınız.

 1. Rengarenk mi olsun?

Salonumuza tabi ki belli bir konseptle yaptığımız dekorasyonda her rengi kullanabilirsiniz. Bunun için hiçbir engel yok. Ama seçtiğiniz renkler ya hep mat renkler olsun ya da hep pastel tonları. Hem renk hem desen mi kullanmak istiyorsunuz? O zaman seçtiğiniz renkleri içinde taşıyan desenler tercih edin ve desenli olan parçalar mümkünse küçük parçalarda olsun; sehpa, kırlent veya biblolar gibi.

 1. Minderler/Puflar

Keyif yapacağınız zaman ayaklarınızı uzatmak istediğinizde aklımıza gelen puflar ve zaman zaman yerde oturmak istediğimizde kullandığımız minderler. Salonlarımızın dekorasyonunu tamamlamaya yardımcı parçalardan aslında. Koltuklarımızla aynı renk seçerek klasik bir hava yaratırken, zıt renkler tercih edildiğinde tarzınızı ortaya çıkartırsınız.

 1. Salonda “baba köşesi”

Salon dekorasyonu önerisi olarak yabana atılmayacak bir tercih. Salonda tek kişilik bir köşe ayırın. Kendiniz için, eşiniz için veya ebeveynleriniz için. Ufak bir sallanan koltuk ve bir sehpa olabilir bu. Çocuğunuz için minderler ve oyuncak kutusu da olabilir.

 1. Sevdiğiniz bir parçayı öne çıkarın

Örneğin anneannenizden kalma bir sehpayı kullanmak istiyorsunuz. Sehpaya güzel bir bakım yaptıktan sonra renkli ve desenli bir duvar kağıdıyla kaplı duvarın önüne koyduğunuzda herkes o sehpaya hayran kalacaktır.

 1. Salonu parçalara ayırın

Yani salonu tam anlamıyla kullanabilmek için her köşenin farklı bir işlevi olsun. Bunun için; iki taraflı bir kitaplık veya komodine ihtiyacınız var. Bir taraf televizyon izleme alanı olurken diğer taraf da misafirlerinizle harika dakikalar geçirebilirsiniz.

 1. Şöminede ısının

Eğer salonunuzda şömine imkanınız varsa çok şanslısınız. Yetkili kişiler tarafından şöminenizi yaptırın öncelikle. Sonra şöminenin önüne güzel bir tüylü kilim alın. Şöminenin üzerine ise tek parça büyük bir çerçevede ayna veya kendi yapacağınız puzzle yerleştirin.

 1. Yemek odası ve salon

Eğer salonunuza yemek masası yerleştirmeyi düşünüyorsanız; bu tarafı tamamen ayrı bir dünya gibi dekore edebilirsiniz. Salon dekorasyonu önerisi olarak; yemek masanızı metal bacaklı düz bir renk seçerseniz modern bir köşe yaratabilirsiniz salonunuzda.

 1. Balkon salon bir arada

Kocaman bir balkonunuz varsa salonla bir bütün dekorasyon yapabilirsiniz. Bu evinizi bir bütün olarak gösterecektir.

 1. Mis gibi koksun salon

Salonunuzun dekorasyonunu yapmak sizi oldukça yordu öyle değil mi? Tamam şimdi rengarenk puflarınıza ayaklarınızı uzatın ve bin bir çeşit oda kokusundan bir tanesini seçin. Sakin duvarlarınıza bakarak harika bir koku ile rahatlayın ve güle güle oturun.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir