Genç Odası Dekorasyonu

Genç Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Genç odası denilince aklımıza genelde yatak ve dolabın olduğu, çalışma masası ile diğer dekoratif ürünlerin yer aldığı toplu bir oda hali gelir. Gençlerin tüm zamanlarını aynı yerde geçirdiği odalardan ziyade uyumak için gittiği odalar ile diğer odaların ayrı olması daha doğrudur. Bu sebeple de son zamanlarda genç yatak odası takımları veya genç yatak odası dekorasyonu gibi bir kavram ortaya çıkmıştır.

Sadece yatak ve elbise dolabının olduğu genelde çalışma masası, kitaplık gibi uyku odasında bulunması gerekmeyen detayların olmadığı tasarımlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Peki, son zamanların trendi olan genç yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı? Bu oda dekorasyonlarında neler ön plana çıkarılmalı, ders çalışmaları için hiç  bir unsur mu bulunmamalı gibi soruları cevaplayarak dekorasyon işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Genç yatak odası dekorasyonları genel olarak sadece yatak, dolap ve belki kız genç odalarında tuvalet aynası, şimdiki adı ile makyaj masasından oluşur. Nasıl ki yetişkinlerin kitaplıkları, çalışma masaları yatak odalarında yer almaz, dışarıda çalışma odalarındadır aynı şekilde gençlerin de bu tip eşyaları diğer bir odada olmalıdır. Yatağın olduğu bir oda çalışma açısından verimlilik sağlayan bir oda değildir. Ne yaparsanız yapın yatak olan bir oda içerisinde verimli çalışmak mümkün değildir. Özellikle zor ve çalışılması ekstra konsantrasyon isteyen bir ders konusunda yatak bulunan bir oda çalışma odası olmamalıdır. Gençlerin odalarında lise dönemindeki gençlerin odalarında yatak odasının çalışma alanlarından ayrı olması düşüncesi son zamanlarda ortaya çıkan, uzmanlar tarafından önerilen bir düşüncedir. Bizim ülkemizde tüm çocukların aynı odada kaldığını, kendilerine ait hem yatak hem de çalışma odası olması pek mümkün olmadığını düşünürsek bu yeni dekorasyon fikirleri bize biraz yabancı. Ancak koşullar el verdiği taktirde yapılması gerekenin bu olduğunu bilmekte fayda var.

Genç yatak odası dekorasyonlarında açık renklerin sade ve huzur verici bir dekorasyonun kullanılması tavsiye edilir. Gençler artık kendi oda dekorasyonlarına karar verebilecek bir yaştadır bu yüzden anne babalara bu konuda sadece tavsiye vermek kalır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir