Genel Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Kullanışlı Boya Renkleri

Ev dekorasyonlarında mobilya seçimi kadar, hatta belki de mobilya seçiminden bile daha çok boya renkleri seçiminin önemli olduğundan önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Duvar boyası, tavan boyası varsa zemin boya renk seçimleri evlerimizin dekorasyonu, nasıl bir görünüme sahip olduğunu direk etkilemektedir. Ev dekorasyonunda kullanışlı boya renkleri günün trendlerine göre değişmekle birlikte genelde benzer tonlardadır. Trend renk tonları iddialı seçimlerden oluşsa da kullanışlı olanlar genel olarak açık, kullanımı kolay renk tonlarıdır.

Herhangi bir ortamda dikkat çeken nesnelerin renklerinden dolayı dikkat çektiği, asıl etkiyi renkleri ile yaptığı araştırmaların sonuçlarıdır. Renklerin hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Işığı yansıtması ile ortamları aydınlatabilen veya ışığı soğurarak ortamları daha karanlık gösterek ışığa yön veren bu renk tonları aynı şekilde psikolojimize de yön verir. En eski zamanlardan bu yana ev dekorasyonlarında renklerin enerjisi oldukça ön planda tutulmuştur. Her kültürün kendine has renk tonları vardır. Bu renk tonları bulundukları coğrafyanın iklimsel, kültürel özelliklerini yansıtır.

Kuzey ülkelerinde duvar boyası olarak en çok kullanılan renk tonu beyazdır. Beyazın her tonunu tüm evlerde görebilirsiniz. Yılın büyük bir kısmını karanlık geçiren bu ülkelerin evlerini aydınlık bir hale getirmek için beyazı duvarlarında kullanması gayet doğaldır. Biz ülkemizde ev dekorasyonunda kullanışlı boya renkleri olarak beyaz ve tonlarını görmeyiz. Beyaz kireç rengidir ve ancak tavanda kullanılır. Duvarların açık renk olmasını istiyorsak daha çok krem rengi, bej rengi gibi biraz daha sıcak renk tonlarını tercih ederiz. Bej renginin veya krem renginin tonlarını da yine daha sıcak renkler ile kombinleriz. Koyu renkler bizim kültürümüzde evde kullanılan bir renk tonu değildir. Yeşil gibi, mavi gibi doğal renklerin tonları kullanılsa da kırmızı gibi, lacivert gibi koyu renklerin tonları kullanılmaz. Değişik ve sıcak bir renk isterseniz lila gibi daha canlı renk tonlarını tercih edebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda kullanışlı boya renkleri denince akla gelen diğer renklerden bir tanesi de modern zamanların rengi olan gri tonlarıdır. Galerimizde en modern evlerin en güzel renklerle boyanmış örneklerini görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir