Genel Dekorasyon

Ev Dekorasyonu Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Renkler, cisimlere çarpan ışığın gözümüze gelmesi ve beynimizde yorumlanması ile ortaya çıkar. Yani renkler var olan bir şey değil, bizim anlamlandırdığımız bir şeydir. Açıklaması nasıl olursa olsun, renkler hayatımızın her anında son derece önemli bir yere sahiptir. Bugün, sizlere renklerin en önemli unsurlardan bir tanesi olduğu bir konudan, ev dekorasyonlarından bahsedeceğiz. Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl olmalı, hangi odada hangi renkler kullanılıp hangi renkler kullanılmamalı? Renk uyumu sadece mobilyaların renkleri ile mi yapılır, yoksa duvar ve tavan renkleri de işin içine katılmalı mıdır? Dekorasyon tarzlarının kendine has bazı renkleri var mıdır, varsa en popüler tarzlar ve renkleri nelerdir? Işte tüm bu soruların ve çok daha fazlasının cevaplarını bu yazımızda sizler için hazırladık.

Ev dekorasyonunda renk uyumu, eşyaların duvarlar ile perdeler ile hatta kapı rengi ve tarzı ile uyumlu olması demektir. Sadece eşyaların birbiri ile uyumlu olması değil, oda içerisindeki tüm detayların belli bir ahenk içerisinde yer alması gerekir. Zeminde kullanılan kaplama malzemesinin tavan dekorasyonu ile, duvar renginin perdeler ve halılar ile, tüm detayların birbiri  ile uyumlu olması gerekir.  Oda oda uyum konusundan bahsedersek çok daha açık ve net bir açıklama yapmış oluruz. Mesela, oturma odasından başlayalım. Oturma odası, ev dekorasyonu renk uyumu nasıl olmalı? Temel rengi belirleyerek işe başlayabiliriz. Temel rengi genelde siyah, lacivert, koyu kahverengi ya da koyu gri gibi renk tonları dışındaki daha kolay kombinlenebilir renklerden belirlemek gerekir. Eğer siz lacivert bazlı biraz loş bir ev dekorasyonu yapmayı planlıyorsanız tabiki bu renklerden bir tanesini seçebilirsiniz. Eğer bu koyu renklerden seçerseniz o zaman tamamlayıcı renkleri de koyu tonlardan yapabilirsiniz. Mesela, lacivert rengi kırık beyaz, haki yeşil ve mavi tonları ile uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ev dekorasyonu renk uyumu nasıl olmalı sorusunu cevaplamanının en kolay olduğu oda yatak odalarıdır. Sarı, yeşil, kahverengi, sütlü kahve, krem rengi ve benzeri tüm renkler. Doğal renk tonlarına yakın her rengi kendi bir iki alt tonu ile harika bir şekilde kullanabilirsiniz. Çeşitli örnekleri de galerimizde görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir