Geri Dönüşüm Fikirleri

En Kullanışlı 15 Geri Dönüşüm Fikri

Tarihin ilk zamanlarından itibaren insanlar elindeki malzemeleri kullanarak aletler yaptı, arabalar yaptı, yemekler yaptı, bu yemekleri yiyecek çatallar kaşıklar yaptı. En eski zamanlardan bu yana da bir şey yaparken ne kullandıysa onun her kısmını bir şekilde işe yarar hale getirdi. Inekleri yemek için avladığında kemiklerine kadar her yerini yedi, sütünü içti, derisinden kendine sıcak durabilmek için kıyafetler yaptı. Biz insanoğlu olarak modern zamanlar başlayana kadar hiç bir şeyi boşa götürmedik, israf etmedik. Modern zamanların alışkanlıkları ise tamamen tüketim üzerine kurulu, israf üzerine kurulu olunca kendimize dönmeye başladık. Var olan tüketim sistemine denilebilecek en iyi dur şekli de geri dönüşüm oldu.

Evlerimizdeki her şeyi, eskiyen artık kullanılmayan tüm malzemeleri bir şekilde başka bir şeye dönüştürmek mümkündür. Üstelik bu geri dönüşüm fikirlerini uygularken birer marangoz ya da tasarımcı olmaya gerek yok. En basit en ilkel yollarla yapabileceğimiz onlarca fikir ve ürün vardır. Biz bu içeriğimizde sizlere en kullanışlı 15 geri dönüşüm fikri ile onları nasıl yapabileceğinizin bilgilerini hazırladık. Bildiğiniz gibi geri dönüşüm fikirlerinin özelliği tamamen eski ve kullanılmış materyal kullanmaktır. Yani gidip hobi dükkanından aldığınız parıl parıl malzemeler ile yaptığınız ürünler geri dönüşüm kapsamına girmez. Geri dönüşüm olabilmesi için tamamen eski malzemelerden ve materyallerden yapılmış olması gerekir.

Bu yazımızdaki geri dönüşüm fikirleri ağırlıklı olarak eski kasa ve panelleri kullanarak yapılabilecek fikirlerdir. Paneller nedir derseniz, paneller bizim neredeyse her yerde kullandığımız ancak dikkatimizi çekmeyen veya çok ortalıkta dolaşmayan ahşap alçak platformlardır. Bu panelleri beton zemini olan her yerde insanların ayaklarını yerden kaldırmak için kullandığını görebilirsiniz. Bu panelleri meyve sebze kasalarını, tahta olanlarını bir çok amaçla geri dönüştürebilirsiniz. Mesela bu kasaları birleştirdikten sonra üzerine minderler koyun. Minderlerinizi de eskmiş koltuğunuzun minderlerinden alın.

Koltuklar eskidiğinde oturma kısımları kötü olur, minderlerine pek bir şey olmaz. Minderlerin kılıflarını değiştirdiğinizde yeni gibi olurlar. Siz bu yeni minderleri alın, kasalardan sedir yapıp üzerine koyun. Dünyanın en konforlu kanepe veya koltuklarından birini yapın.

Çeşitli örnekler için galerimizde bakmayı unutmayın.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir