Ev Tekstili

Doğru Perde Modeli Nasıl Seçilir?

Yeni bir eve taşınılınca yapılan ilk şey pencereleri temizlemek yani camları silmek ve perdeleri takmaktır. Bir evi ev gibi yapan, dışarıdan farklı kılan en önemli iki detay vardır perde ve halı. Halı olmayan evler de taşınmaya hazınırlanıyormuş hissi verir. Aynı şey perde konusunda da geçerlidir. Yani perdeler yıkanırken bile pencerelerin kısa süreliğine bile boş kalması rahatsız edici olur. Peki bu kadar ev dekorasyonu için önemli olan perdeleri nasıl seçmek gerekir. Doğru perde modeli nasıl seçilir? Hangi oda için hangi tarz perdeler uygundur ve hangi renk tonlarındaki perdeleri kullanmak daha kolaydır gibi bir çok sorunun cevabını bu yazılarımızda sizler ile paylaşacağız. Perde seçiminde bir çok etken aynı anda düşünülmelidir. Bu yüzden son zamanlarda perde tasarımcıları veya tasarlayıcıları ortaya çıkmıştır. Yeni bir eve taşındığınızda odanın havasını nasıl oluşturmak istiyorsanız ona göre perde modelleri kullanmak çok önemlidir. Perde tasarımcıları evinize gelir önce keşif yapar. Oda büyüklüğünüze veya pencerelerinizin büyüklüğüne göre size hangi tarz perdelerin uygun olduğunu söyler. Sonrasında altermatifler sunar ve buna göre seçmenizi ister. Bu tarz perde tasarımları ve tasarımcıları aslında son zamanlarda oldukça popülerdir.

Doğru perde modelleri nasıl seçilir sorusunun ilk cevabı evin fiziki özellikleri göz önünde bulundurularak denebilir. Yani hangi oda için perde seçimi yapıyor olursanız olun odanın ne kadar büyük olduğu, pencerelerin büyüklüğü, günün hangi saatinde ışık aldığı ve ne kadar aldığı gibi konular önemlidir. Tüm gün ışık alan odaların pencerelerinde koyu renk perdeler kullanmak çok mantıklı değildir. Ama bu oda yatak odası ise o zaman durum farklı. Yatak odalarını biraz karanlık yapmak güneş doğduğu gibi uyanmamak için renkli perdeler kullanmak uygun olur. Gri gibi veya füme rengi gibi kalın perdeler yatak odalarını yaz aylarında serin kış aylarında sıcak tutar. Koyu renkli olduğu için de konforlu bir uyku ortamı sağlar. Diğer odalarda ağırlıklı olarak mobilya renk tonlarına göre seçimler yapabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir