Ev Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyonda Vintage Tarzı Ne Demektir?

Vintage ev dekorasyonu ve özelliklerinden bahsetmeden önce vintage in ne olduğundan, kelime anlamından ve temel özelliklerinden bahsetmek lazım. Kıyafetlerden saçlara, renklerden şekillere kadar her şey üzerinde büyük bir etkisi olan vintage nedir? Ev dekorasyonunda vintage tarzı nedir?

Vintage ne demek?

Vintage, şarap kültüründe şarapları isimlendirirken kullanılan özel bir harman ismidir. Ancak biz vintage tarzı daha çok ev dekorasyonunda kullanılan dekoratif ögeler, kıyafetler, ayakkabılar ve saçlar ile biliyoruz. Günümüzde yetmişli yıllarda, seksenli yıllarda ve bazen daha eski zamanlarda kullanılan eşyalarla oluşturulan tarza vintage tarzı adı verilmektedir.

Vintage dekorasyon ürünleri nelerdir?

Retro ile sık sık karıştırılan vintage dekorasyon ürünleri, çiçekliklerden orta sehpalara, kitaplıklardan raflara kadar her ürünün yer aldığı dekoratif ürünlerdir. Koltukların yanında sandalyeler, masalar, çiçek saksılarını koymak için kullandığımız eşyaların hepsi dekorasyon ürünleridir. Çoğu konsept mağazalarında satılan vintage dekorasyon ürünleri yetmişlerde, seksenlerde evlerde kullanılan eşyalar ya da onlardan ilham alarak tasarlanmış ürünlerdir. Galerimizdeki vintage tarzı dekorasyon örneklerini incelerken çeşitli ürün modellerini görebilirsiniz.

Vintage tarzı ev dekorasyonu örnekleri

Uçuk pembe, koyu yeşil, lacivert, kiremit rengi, hardal sarısı ve benzeri renk tonları. Modern zamanların en gözde ev dekorasyonu tarzlarından biri olan vintage tarzı ev dekorasyonu örneklerinde kullanılan renklerdir. Vintage tarzı görünümü dekoratif ürünlerle sağlayabileceğiniz gibi tüm mobilyalar, halı ve perdeler ile de sağlayabilirsiniz. Çizgili özellikle de zigzag desenli ince halılar, büyük desenli perdeler, koyu yeşil kadife koltuklar ve ahşap ön planda masalar vintage tarzı ev dekorasyonun olmazsa olmazlarından.

Retro tarzı mobilya ne demek?

Retro ile vintage sürekli birbirine karıştırılan iki kavramdır. Çünkü zaman olarak da renk olarak da birbirlerine oldukça yakındırlar. Durum böyle olunca da retro ile vintage aynı şeymiş gibi kabul edilir. Retro dekorasyon fikirleri bir nevi vintage fikirleri kapsasa da temelde iki tarz arasında zaman farkı vardır. Retro kıyafetler de tarzlar da vintage a göre daha yenidir.

Galerimizde vintage dekorasyson fikirleri ile en güzel uygulama örneklerini görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir