Genel Dekorasyon

Dekorasyonda Renk Kombinleri Nasıl Olmalıdır?

Ideal renk dağılımı yakalamak iyi bir ev dekorasyonunun ilk kuralıdır. Ideal renk dağılımı yakalamak için de renk kombinlerini doğru bir şekilde yapmak gerekir. Peki öyleyse dekorasyonda renk kombinleri nasıl olmalıdır? Odasına veya tarzına göre bu renk kombinleri değişkenlik gösterir mi? Bu ve benzeri soruları daha da çoğaltmak mümkündür ancak diğer sorulara geçmeden önce ilk olarak renk kombinleri hakkında bilgi vermek gerekir. Dekorasyonda renk kombini, sizin oda içerisine yerleştirdiğiniz koltuğun perde rengi ile oluşturduğu birlikteliktir. Bu birlikteliğe oda içerisindeki tüm detaylar az ya da çok olarak katılır. Evinizin fiziksel özelliklerini de göz önüne alarak seçeceğiniz tüm mobilyalarınız hem tarzı hem de renkleri ile bir uyum içinde olup ortaya güzel bir görünüm çıkarmalıdır.

Dekorasyonda renk kombinleri konusunu açıklamak için öncelikle bir odayı örnek alalım, mesela oturma odası renk kombininden başlayalım. Oturma odasında koltuklar, duvar, halı,perdeler ve aksesuarlar yer alır. Bu ürünlerin her birini bir gruba koyalım. Koltuklar bir grup, perdeler bir grup halılar ise ayrı bir grup olsun. Bu grupların her birini de bir renk tonuna atarsak eğer ortaya dengeli bir renk tonu çıkmış olur. Yani belirlediğimiz iki temel rengi koltuklar ile perdelerde uygular isek, buna paralel olan diğer rengi de halıda kullanır isek, farklı tondaki ara veya ana rengi de aksesuarlarda kullanabiliriz. Duvarlarda koltuk ve halıda kullandığımız renk tonuna yakın ve uyumlu bir ton kullanmak gerekir. Bir örnek ile bunu pekiştirelim, kahverengi tonlarında koltuk takımı aldığınız. Füme renginin kahverengiye kaçan tonunda açık olan bir tonda duvarları boyayabilirsiniz. Açık kahverengi veya krem tonlarında halı ile yine benzer tonlarda perdeler kulllandınız. Kiremit tonlarındaki aksesuarlar ile de bu dekorasyonu tamamladınız. Işte bu kadar! Dekorasyonlarda renk kombinleri konusu aslında bu kadar basit. Modern ev dekorasyonlarından derlediğimiz örnekleri galerimizde görebilir, çeşitli tasarımlardan ilham alabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir