Genel Dekorasyon

Çalışma Odaları Ne Renk Olmalı?

Tüm oda dekorasyonlarında renk tonları seçimi en az mobilya modelleri seçimi kadar önemlidir, bundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Renklerin psikolojik etkilerinden insanları ve ortamdaki enerjiyi ne kadar etkilediğini geniş geniş anlatmıştık. Şimdi sıra geldi renk tonlarının en önemli olduğu alanlardan biri olan çalışma odalarına. Hem büyükler için hem çocuklar için zamanın en değerli geçirildiği odalardan biri olan çalışma odaları ne renk olmalı, nasıl döşenmeli, ışıklandırması nasıl olmalı gibi çeşitli sorular herkesin aklında. Çalışma odası dekorasyonu sırasında odanın rengini belirlerken bu odanın kim veya kimler tarafından kullanılacağı da önemli bir konudur. Çocuklar için hazırlanan çalışma odaları sıkıcı olmalıdır. Onların konsantre olmasına yardımcı olurken aynı zamanda odada fenalık geçirmelerini de engellemek lazım. O yüzden yaş grubuna göre çalışma odası renk tonları belirlemekte fayda var. Biz bu yazımızda genel olarak çalışma odası renk tonlarından bahsedeceğiz ancak daha detaylı renk tonlarından bir sonraki yazılarımızda bahsedeceğiz.

Çalışma odaları ne renk olması sorusunun  yanında aslında diğer önemli soru çalışma odaları ne renk olmamalıdır. Çünkü bu odalarda kullanılan bazı renkler herkes için performans düşüklüğüne sebep olur. Siyah renk tonlarının ağırlıkta olduğu, parlak kırmızı veya turuncu detayların göze çarptığı bir çalışma odası kimse için verimli olmaz. Bu yüzden aşırı parlak ve canlı renkleri çalışma odalarımızdan uzak tutmakta fayda var. Peki hangi renk en çok kullanılan renktir derseniz size mavi ve beyaz tonları diyebiliriz. Mavi her tonu ile güven verici, doğal ve huzurlu bir renktir. Dingin bir çalışma odası herkesin verimli olabileceği bir alan olur. Gözyüzü rengi olan maviyi tüm açık tonları ile çalışma odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Beyaz, her yerde her zaman hep kullanılabilir. Kimine göre beyaz ağırlıklı bir çalışma odası daha çok terapi odası gibi görünse de aslında beyaz ferahlık verir. Çalışma odaları ne renk olmalı sorusunun ikinci cevabını beyaz tonlarından yola çıkarak, bej rengine kadar götürebiliriz. Son zamanların en trend çalışma odası örneklerini galerimizde görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir