Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonunda Olmazsa Olmazlar

Bahçe Dekorasyonunda Olmazsa Olmazlar

Şehir hayatının griliği içerisinde hepimiz için birer nefes olan bahçeler hem bir huzur alanı hem de keyifli vakit geçirebileceğimiz yaşam alanları. Günün hengamesinden kaçmak için ufak da olsa bir bahçeye sahipseniz, öncelikle alanlara ayırıp işe koyulmakta fayda var. Başta yeşil alanı belirleyip, sonrasında yer vermek istediğiniz bahçe ekipmanları ile devam edebilirsiniz. Bahçenizin boyutuna göre bir havuz veya barbekü, oturma alanı ya da çardak seçimi yeşil alan genişliği ile birlikte şekillenmelidir. 

Söz konusu bahçe alanınızı en efektif şekilde kullanmak önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Bahçeniz ne kadar büyük olursa olsun akılcı bir dekoratif karar vererek alan kullanımını en yüksek verimle yapabilirsiniz. Genel kullanım alanlarına karar verdikten sonra bahçenizde yer vermek istediğiniz alanlar için gerekli ekipman seçimi yapılabilir. Bahçenizde nasıl bir ortam yaratmak istediğinize karar vererek seçime başlayabilirsiniz. 

Bu noktada kendiniz için keyifli bir alan oluşturmak ilk maddeniz olsa da konuklarınızla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz ortamlar oluşturmayı da unutmamak gerekir. Bununla birlikte eğer çocuğunuz için de güvenli ve doğal bir ortam yaratmak istiyorsanız ona göre bir seçim yapmakta fayda var. Modern bir havanın esintileri mi olmalı yoksa ferah bir bahçenin rahatlığı mı? Kararınızı verdikten sonra seçim yapmak çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte bazı temel aksesuarlarla da bahçe dizaynınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Dekorasyon Kadar Sağlam Olması da Önemli

Bahçe dekorasyonunda temel ögelerden biri olan mobilyaların ve aksesuarların seçiminde görsellik elbette çok önemli. Kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir bahçenin verdiği huzuru sağlayan çok az şey vardır. Ancak görsellik tek başına yeterli bir nokta değil. Kullanışlı, sağlam ve taşınabilir bahçe mobilyaları işinizi kolaylaştıracaktır.

Sadece mobilya noktasında değil, genel olarak bahçenizde tercih edeceğiniz birçok ekipmanın da taşınabilir ve kullanışlı olması önemli bir kriter. Buradan yola çıkarak; güneşli günlerde bahçenizde rahatça oturabilmek adına tercih edeceğiniz bahçe şemsiyesi için taşınabilirlik çok kıymetli. Özellikle güneşin farklı açılarını gören bir bahçeye sahipseniz yerini değiştirebileceğiniz şemsiye ile verimli bir kullanım elde edebilirsiniz.

Çok geniş bir bahçeye sahip değilseniz ve kalabalık misafir gruplarını sık sık ağırlıyorsanız yine yer değiştirilebilir oturma mobilyaları tercih edilebilir. Özellikle sandalye ve sedir gibi seçeneklerin hareket ettirilebilir düzeyde ürünler arasında seçilmesi, kalabalık misafir gruplarının ziyaretinde işlerinizi kolaylaştırabilir veya bahçenizin dekorasyonundan sıkıldığınızda değişiklik ihtimalini çok daha kolay bir keyfe çevirebilir.

Konfor Her Şeyden Önemli Diyenler İçin Öneriler

Bahçe dekorasyonunda her şey de görsellik değil, önemli olan benim rahatım diyorsanız, keyfinizi artıracak bahçe mobilyalarına da yer vermelisiniz. Özellikle bahçe koltuğu ve sandalyesi seçiminde rahatınızı düşünerek tercih yapmalısınız. Aynı şekilde toprak ile iç içe bir bahçe dekorasyonu yaratmak isteyenler için de bahçe minderi ve armut seçenekleri keyfinizi ileriye taşıyacaktır.

Konfor ile birlikte keyfine düşkün olanlar için tercih edilebilecek bahçe mobilyalarından biri de bahçe salıncağı olacaktır. Eğer bahçenizin dizaynı geniş bir salıncağa uygunsa, yorucu bir günün ardından günün en güzel saatlerini bahçe salıncağı ile geçirebilirsiniz. Alternatif olarak tek kişilik bahçe salıncağı veya bahçe hamağı da rahat ve keyifli bir tercih olabilir. 

Pişirmeyi Seviyorsanız Yemek Köşesini Unutmayın 

Özellikle güneşli ve ılık havalarda bahçede geçirilen süreler artmakta. Yaz aylarında bu süreler uzayarak belki de evin en çok vakit geçirilen yaşam alanı olmaktadır. Bununla birlikte yemek hazırlama süreci de bahçelerimize taşınabilir. Hazırlık ve pişirme süreçlerini hem daha profesyonel bir noktaya taşımak hem de işinizi kolaylaştırmak için bir yemek köşesi oluşturmakta fayda var.

Barbekü yapmayı sevenler için çok daha önemli olan yemek köşelerinin vazgeçilmezlerinden olan mangal ve barbekü çeşitleri ile hem aileniz hem de konuklarınız için lezzetli tarifler hazırlayarak açık havanın tadını doyasıya yaşayabilirsiniz. Bahçesinde yemek alanını geniş tutmak isteyenler için ufak bir hazırlık köşesi de oluşturulabilir. Özellikle bahçe ile evin mutfağı arasında uzun mesafe olan düzenlerde bir bahçe dolabı ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir