Diğer

Amonyak İle Cam Filmi Nasıl Temizlenir?

Cam filmi çoğunlukla otomobillerde kullanılsa da, evde de bir çok yerde kullanılır. En çok kullanılan yerler ise balkon korkuluklarındaki camlar, oda kapılarının camları, banyo ya da mutfak camları ile bazı küçük pencereler. Perde takılamayan ancak dışarıdan içerisinin görünmesini istemediğimiz anlarda cam filmleri en önemli yardımcılarımızdır. Bu filmleri yapıştırmak kadar çıkarmak istediğinizde temizlenmesi de o kadar zordur. Güneşte bekleterek, buhar makinesi ile çıkarılabilen bu filmleri çıkarmanın en iyi yolu amonyak kullanmaktır. Peki, amonyak ile cam filmi nasıl temizlenir?

Cam filmi nasıl çıkarılır?

  • Amonyakla cam filmi temizlemek için öncelikle filmin olduğu pencere büyüklüğünde çöp torbaları kesin. Ayrıca mümkünse filmi çıkarılacak camların güneşte bir kaç saat beklemesini sağlayın.
  • Çöp torbalarını hazırladıktan sonra sabunlu ya da deterjanlı su hazırlayın. Bu suyun içerisinde amonyak olduğu için bunu cam filmi yapışkanı temizlemede kullanacağız. Ayrıca amonyak eklemenize gerek yok.
  • Filmi çıkarmak istediğiniz yüzeye sabunlu ya da deterjanlı suyu sürün. Mümkünse bunu püskürtebilirsiniz.
  • Deterjanlı suyu püskürttükten sonra hazırladığınız çöp poşetlerini bu cama veya camlara yapıştırın. Tazen ıslak olduğu için duracaktır.
  • Güneş altında bekletildiğinde bu çöp poşeti penceredeki filmin çöp poşetlerine yapışmasını sağlayacaktır. Bu sayede cam filmleri tek seferde ayrılabilir hale gelecektir. Filmi sökeceğiniz pencere güneş alması mümkün olmayan bir yerde ise, burada ısı ve rüzgar kaynağı olarak şaç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.
  • Filmi kaldırmak için köşesinden tırnağınızla ya da traş bıçağı ile ucunu kaldırın. Sonra tek bir parça halinde ya da büyük bir kaç parça halinde kaldırın.
  • Cam filmi söküldükten sonra kalan yapışkanları ve diğer kalıntıları amonyak ile temizleyebilirsiniz. Amonyak kullandıktan hemen sonra camları kağıt havlu ile silmezseniz iz kalır. Bu sebeple en hızlı şekilde camları kağıt havlu ile silin. En son da cam temizleyici ile parlatabilirsiniz.
  • Bu film çıkarma yöntemini araba cam filmi izlerini temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Aseton ile cam filmi sökme yöntemi nedir?

Amonyak dışında araba camından ya da diğer tüm camlardan film sökmek için bir çok malzeme kullanılabilir. Bu malzemelerden bir tanesi de asetondur. Filmi yapışkan iz bırakmadan çıkarmak için filmin de yapışkanının da çözünmesi lazım. Sıcak su ve buhar tabancası dahil tüm malzemeleri bu işlem için kullanabilirsiniz.

Cam filmi kalıntısı nasıl temizlenir?

Konu sadece cam filmini çıkarmak değil tabi, bu filden geriye kalan yapışkanları çıkarmak da ayrı bir iş. Cam filmi yapışkanı temizlemeyi isterseniz çok keskin olmayan, biraz körelmiş bir jilet ile yapabilirsiniz. Jilet kullanırken camda çizikler oluşturmamaya, araba camı filmi çıkarıyorsanız camdaki buğu çözücüleri kesmemeye özen göstermelisiniz.

Filmi söktüm yapışkanı kaldı diyorsanız ve bu yapışkan parça parça değil de bütünse, öncelikle bunu eritmeye çalışabilirsiniz. Aksi taktirde sadece bu yapışkanı kazımaya çalışırsanız camı ya da kendinizi kesebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. arkadaşlar merhabalar ben evim için duvar kağıdı düşünüyordum da acaba güzel olur mu taş desenli duvar kağıdı Tv ünitesi için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir